„Junior Achievement Worldwide“ tinklas nominuotas 2024-ųjų Nobelio taikos premijai gauti. Šiai premijai nominantus gali pasiūlyti šalies vadovai, aukšto rango politikai, anksčiau Nobelio premiją gavę asmenys, universitetų profesoriai ar kiti itin gerbiami ir daug pasiekę žmonės. „Junior Achievement Worldwide“ tinklas šiai premijai nominuojamas trečius metus iš eilės ir šiuo pasiekimu džiaugiasi visos daugiau nei 100 pasaulio šalių veikiančios „Junior Achievement“ tinklo organizacijos.

 

Prieš 105-erius metus įkurta „Junior Achievement“ šiandien yra vienas didžiausių nevyriausybinių organizacijų tinklų pasaulyje, kurios verslumo, karjeros ugdymo ir ekonomikos, finansinio raštingumo ugdymo programomis naudojasi maždaug 17 milijonų jaunuolių per metus. „Lietuvos Junior Achievement“ taip pat yra šio pasaulinio tinklo narė.

 

Tačiau gali kilti klausimas, kuo susijęs taikos užtikrinimas pasaulyje ir finansinis raštingumas bei antreprenerystė? „Junior Achievement“ tinklo organizacijos veikia ir šalyse, kurias krečia kariniai konfliktai ar politinė suirutė. Alfredas Nobelis yra pasakęs, jog „vien gerais norais taikos neužtikrinsi“. Todėl dirbame siekdami sukurti tokią ateities visuomenę, kurioje neliktų terpės kariniams konfliktams kilti.

 

„JA Worldwide“ vadovas: ekonominis savarankiškumas ir žinios užtikrina taiką

 

Antreprenerystės įgūdžiai leidžia ne tik susikurti ekonominę gerovę sau ir savo šeimai, tačiau išugdo socialinę atsakomybę ir grindžia stabilios visuomenės pagrindus. Suteikiant šiuolaikiniams jauniems žmonėms galimybes, skatinant juos pasitikėti savimi, suteikiant ne tik reikiamų įgūdžių, tačiau ir atvirą pasauliui požiūrį – jie gauna visus įrankius, kurti klestinčioms bendruomenėms.

 

Pastaraisiais metais „Junior Achievement“ tinklas taip pat skatina jaunuolius tapti „pasaulio piliečiais“ – nuo jaunystės megzti ryšius su užsienio bendraamžiais ir įsitraukti į globalių problemų sprendimą.

 

„Kai prarandamas ekonominis savarankiškumas ir viltis – gimsta nestabilumas. Ekonominis įgalinimas ir žinios dažniausiai užtikrina klestėjimą ir taiką, sako „JA Worldwide“ vadovas Asheeshas Advani. – „Junior Achievement“ organizacijų tinklas leidžia jauniems žmonėms pasijusti ateities darbo vietų kūrėjais, lyderiais, inovatoriais. Tais, nuo kurių darbų priklausys visos aplink juos esančios bendruomenės klestėjimas. Ir ši veikla veda link taikos.“

 

Vladas Lašas: Nobelio premijai nominuoti ir visi „Junior Achievement“ mokytojai

 

Įvertinimu džiaugėsi ir „Lietuvos Junior Achievement“ valdybos pirmininkas, filantropas Vladas Lašas. Jis priminė, kaip svariai prie šio organizacijos pasiekimo prisideda ir mokytojai.

 

„Šis įvertinimas dar kartą patvirtina, koks svarbus „Junior Achievement“ tinklo mokytojų bei mentorių darbas. Būtent jie padeda jauniems žmonėms praktiškai išsiugdyti sugebėjimą aktyviai veikti, imtis atsakomybės, kurti geresnę, tvaresnę ir taikią ateitį bendradarbiaujant tarpusavyje. Džiugu, kad ir Lietuvos mokytojai, kaip ir visi kiti, dirbantys daugiau kaip 100 šalių apimančiame „Junior Achievement“ tinkle, nominuoti Nobelio Taikos premijai. Tai įkvepia ir įpareigoja mus visus toliau dirbti dėl bendro tikslo“, sakė V. Lašas.

 

„Labai tikiu „Junior Achievement“ vizija: kad kiekvienas žmogus jaustųsi saugus ir pasitikintis savo gebėjimais kurti bendruomenėje, kad kiekvienas galėtų drąsiai inicijuoti pokyčius savo aplinkoje. Dėl šios priežasties visi kartu dirbame ir auginame antreprenerystės kultūrą mūsų šalyje,“ – sakė ir „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

 

Nuo 1901-ųjų, kai pradėta teikti Nobelio taikos premija, ją yra gavę 111 asmenų ir 30 organizacijų. Iš šių 30-ies kelios globaliu mastu žinomos nevyriausybinės organizacijos – „Gydytojai be sienų“ („Medecins sans frontieres“ / „Doctors without borders“) bei UNICEF šią premiją gavo po to, kai kelerius metus iš eilės buvo jai nominuotos.

 

Daugiau apie nominaciją galite paskaityti šioje nuorodoje (anglų kalba)