Lapkričio 23 dieną jaunimo ekonominio raštingumo ir verslumo ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ atidarė pirmąją jaunųjų bendrovių akcijų prekybos sesiją. Joje dalyvauja net 28 verslumo programoje „AcceleratorX“ moksleivių vystomi verslai. Iš viso jaunosios bendrovės išplatins 1 582 akcijas, bendra jų vertė – 3 955 eurai. Moksleivių kuriamų verslų akcijomis bus prekiaujama visą savaitę – iki lapkričio 27-osios vidurnakčio.

 

Praeitais mokslo metais net 280 mokyklose moksleivių įsteigtų jaunųjų bendrovių išplatino beveik 11 tūkst. akcijų. Bendra jų vertė siekė daugiau nei 27 tūkst. eurų. Šiais metais moksleiviškam verslui ypač reikia jūsų palaikymo. Dėl neįprastos COVID-19 situacijos, jaunosios bendrovės prarado prieigą prie dalies savo investuotojų – mokyklos bendruomenės narių. Todėl pritraukti kapitalo jaunosios bendrovės pasiūlydamos akcijų viešai ir nusprendė. Moksleivių verslai akcijas išleidžia, kad pritrauktų lėšų augimui ir plėtrai, produktų ir paslaugų vystymui.

 

Investuoti į verslią Lietuvos ateitį ir tapti investuotoju gali kiekvienas – vienos jaunosios bendrovės akcijos vertė 2,50 Eur. Įsigiję jaunosios bendrovės akcijų tapsite išoriniu jos akcininku ir įgysite teisę į jaunosios bendrovės nuosavybės dalį. Nors, kaip išorinis akcininkas, sprendimų galios neturėsite, nes netapsite akcininkų valdybos nariu, iš arti galėsite stebėti, kaip moksleiviai vysto savo verslus. Daugiau informacijos apie akcijų pirkimą ir visas listinguojamų jaunųjų bendrovių sąrašas skelbiamas „Lietuvos Junior Achievement“ internetinėje svetainėje.

 

Prekyba jaunųjų bendrovių akcijomis prasidėjo tiesioginėje atidarymo ceremonijos ir moksleivių verslo idėjų pristatymo transliacijoje. Joje taip pat buvo kalbinami „Lietuvos Junior Achievement“ programų alumnai – Mantas Mikuckas, pirmojo lietuviško „vienaragio“ „Vinted“ bendraįkūrėjas ir vykdantysis direktorius ir Simona Bačkienė, „Nasdaq Vilnius“ emitentų priežiūros ir administravimo vadovė. Transliacijos įrašą galite peržiūrėti „Lietuvos Junior Achievement“ feisbuko puslapyje.

 

O jeigu surengtume pirmąją jaunųjų bendrovių akcijų biržą?“ – gimė mintis viename iš mūsų strateginių susitikimų su komanda, vasarą ruošiantis dėl COVID-19 neįprastai naujų mokslo metų pradžiai, – iniciatyvos ištakas prisimena „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė. – Pirmiausia, veiduose pasirodė abejonė – kaip tokį griežtą formatą pritaikyti moksleiviams ir jų kuriamiems verslams? O tada akyse įsižiebė antreprenerystės kibirkštys, kuriose nusidriekė organizacijos pusmečio planas – visas veiklas ir renginius organizuojame online, jeigu iššūkius metam moksleiviams – metam juos ir sau, prie susiklosčiusios COVID-19 padėties prisitaikyti taip, kad ugdymo procesas ne tik, kad nenutrūktų, bet ir būtų dar prieinamesnis, dar kokybiškesnis. Į moksleivius ugdymo procese žvelgiame kaip į lygiaverčius, kaip į suaugusiuosius, realias verslo pasaulio praktikas, kaip akcijų birža, adaptuojame moksleivių mokymui. Akcentuojame inovacijų svarbą ir skaitmeninius sprendimus, kiekviename žingsnyje naudojame technologijas ir novatoriškus sprendimus. Taip gimė didžiausia Lietuvoje 48 valandas tiesiogiai internetu vykusi ir daugiau nei pusę tūkstančio 9–12 klasių moksleivių pritraukusi verslumo ir inovacijų stovykla ir jos 6 valandų versija 5–8 klasių moksleiviams, pritraukusi daugiau nei 300 dalyvių. Iš to išplaukė ir regionuose online vykusios verslo idėjų pristatymo dienos, kurių metu moksleiviai gavo profesionalių verslo mentorių įžvalgų, kaip savo sumanymus paversti realybe. Taip nusprendėme investuoti į kiekvieną naują jaunąją bendrovę, įsigydami po keturias jos akcijas, brandžiausių moksleivių verslo idėjų vystymui skyrėme tūkstantines sumas siekiančius prizinius fondus, taip pat mentorystės sesijas, – rudens veiklų įspūdžiais dalinasi organizacijos vadovė. – Didžiuojamės moksleiviams galėdami pasiūlyti inovatyviausius mokymosi būdus įgyti praktinės verslumo patirties. Visa tai galime įgyvendinti begalinio ekonomikos ir verslumo mokytojų atsidavimo, verslo savanorių įsitraukimo ir poveikio investuotojų pasitikėjimo dėka.“

 

„21 amžiaus poreikius atitinkantis ugdymas ir mokymosi įrankiai – tik tai turime suteikti moksleiviams. Visa kita jų – iniciatyvių, išradingų, kūrybiškų, pozityvaus ir galimybėms atviro – antrepreneriško požiūrio vedamų moksleivių rankose. Mes tuo jau patikėjome, savo galia veikti pasitiki ir jie. Patikėti kviečiame ir jus investuojant į jaunąsias bendroves – į verslios ir inovatyvios Lietuvos ateitį“, – ragina A. Rusteikienė.

 

Pristatome penkias iš 28 akcijų biržoje listinguojamų jaunųjų bendrovių.

 

„SomeNEW“ – tai Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos  jaunųjų antreprenerių bendrovė, kurianti internetinę audio vadovėlių svetainę moksleiviams „G?VA“. Kaip pasakoja bendrovės kūrėjai, svetainėje moksleiviai galės klausytis 9–12 klasėms skirtų audio vadovėlių, taip pat tinklalaidžių, kuriose su specialistais bus aptariamos gimnazistams aktualios temos. Verslą kuriančių jaunuolių tikslas – sukurti naują ir inovatyvų metodą mokytis bet kur ir bet kada.

 

„Visi mokomės skirtingai – dalis žmonių informaciją geriausiai įsisavina klausos pagalba. Dėl susiklosčiusios COVID-19 padėties, kai gyvas mokytojo kontaktas klasėje keičiamas kitomis ugdymo priemonėmis, moksleiviams, turintiems girdimąją atmintį pasidaro sunku mokytis. Mūsų sprendimas unikalus, nes mokymosi metodų, kuriuose pritaikoma klausomoji atmintis pasitaiko retai. Tai padės moksleiviams lengviau sutelkti dėmesį ir įsisavinti informaciją, geriau pasiruošti atsiskaitymams ir egzaminams“, – paklausti kokią problemą sprendžia jų kuriamas verslas atsako jaunieji pasvaliečiai. Plačiau apie jaunąją bendrovę.

 

„Verslo kūrimo kelyje nebijome jokių kliūčių, laužome stereotipus, mūsų netenkina komforto zona, nuolat tobulėjame ir savo veikloje diegiame naujoves“, – ryžtingai nusiteikę Kauno Kovo 11-osios gimnazijos moksleiviai, jaunosios bendrovės „Lithuania’s esports“ kūrėjai. Jaunieji antrepreneriai Lietuvoje užpildo esporto rinkos spragą – organizuoja esporto turnyrus ir juos transliuoja virtualioje erdvėje, taip suteikdami galimybę žmonėms save realizuoti ir kompiuteriniuose žaidimuose. Gimnazistų kuriamas verslas unikalus savo atsparumu susiklosčiusiai COVID-19 padėčiai: „Turnyrai organizuojami tiesiogiai internetu“, – teigia jie.

 

Jaunieji kauniečiai atskleidžia, kad visai netrukus paleis naują kelių žaidėjų ir pirmojo asmens šaudyklės žanro žaidimo „Valorant“ turnyrą, kuris prilygs užsienyje organizuojamiems renginiams. Be to, bendrovė uoliai ruošiasi ir Lietuvos moksleivių esporto lygos pradžiai. Jaunieji antrepreneriai taip pat pasakoja jau susikūrę savo internetinę svetainę ir išleidę bendrovės drabužių liniją. „Norime į Lietuvą atnešti esporto kultūrą“, – teigia naujovių priekyje esantys jaunuoliai. Plačiau apie jaunąją bendrovę.

 

Susipažinkite su Kauno „Saulės“ gimnazijos moksleivių kuriama jaunąja bendrove „Versk puslapį“, kurios verslo idėja gimė iš draugiško pokalbio, bendro pomėgio skaityti knygas ir vienos problemos – vienkartinio knygų panaudojimo. Jaunieji antrepreneriai vysto patogią, modernaus dizaino internetinę svetainę, suteikiančią galimybę lengvai pirkti ir parduoti knygas. „Knygos nėra vienkartinis produktas – mes skatiname antrinį panaudojimą, skatiname tausoti gamtos išteklius ir tuo pačiu sutaupyti! – savo tikslą pabrėžia moksleiviai. – Vietoje to, kad perskaitytas knygas paliktų dulkėti lentynose, daug skaitantys žmonės galės joms surasti naujus namus. Ir dar uždirbti! Mūsų platformoje knygos keliaus iš rankų į rankas“, – teigia jie.

 

Jaunosios bendrovės kūrėjai pasakoja apie paprastą paslaugos veikimo principą: „Norint knygą parduoti, reikia įkelti jos nuotrauką ir aprašymą, tada tik lieka laukti, kol susidomėjęs pirkėjas su jumis susisieks ir atliks mainus. Mūsų kuriamoje svetainėje vartotojai taip pat turės galimybę forumuose aptarti perskaitytas knygas, pasidalinti savo mintimis“, – apie paslaugos funkcionalumą ir norą burti skaitančių žmonių bendruomenę pasakoja kauniečiai. Plačiau apie jaunąją bendrovę. Įsigykite „Versk puslapį“ akcijų.

 

Pristatome „AcceleratorX“ jaunųjų bendrovių akcijų biržoje dalyvaujančią Vilniaus Pilaitės gimnazijos moksleivių komandą „Ping“! Jaunosios bendrovės kūrėjai pasiryžo išspręsti didžiajai daliai vairuojančiųjų puikiai žinomą automobilių parkavimo mieste problemą ir siūlo Lietuvos rinkoje iki šiol neegzistuojančią paslaugą – laisvų parkavimo vietų monitoringą. „Gyvendami automobilių perpildytame mieste pastebėjome, kad jų parkavimas tampa vis didesne problema. Norime tai išspręsti. Mūsų siūloma paslauga suteiks vartotojui galimybę stebėti automobilių parkavimo vietas, kurias fiksuos kameros, – idėją pristato jaunieji antrepreneriai. – Naudodamiesi programėle išmaniesiems telefonams, mūsų klientai galės iš anksto pasižiūrėti, kur statyti automobilį ir taip sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų ar degalų“, – teigia jie.

 

Inovatyvi ir naudinga paslauga bei paprastas mobiliosios aplikacijos veikimas – taip moksleiviai planuoja užkariauti klientų širdis. „Verslumo renginiuose dalyvaujame, nes norime išspręsti aktualias šių dienų problemas. Tuo pačiu metame iššūkį sau – rasti būdą tas problemas išspręsti“, – apie savo motyvaciją dalyvauti akcijų biržoje pasakoja moksleiviai. Plačiau apie jaunąją bendrovę. Įsigykite „Ping“ akcijų.

 

Ieškote naujoviškos, mokytis padedančios programėlės išmaniesiems, kuri sutaupys laiko ir palengvins informacijos sisteminimo procesą? Vilniaus Jėzuitų gimnazijos moksleivių kuriama jaunoji bendrovė „Discite“ būtent tai ir siūlo! „Tai – pirmoji tokio pobūdžio mobilioji aplikacija, veikianti ir lietuvių kalba. „Discite“ pasižymi plačiu funkcionalumu ir pagelbės jums mokantis – programėle nuskenuotą, pavyzdžiui, knygos puslapį galėsite paversti tekstu, taip pat jame išskirti svarbiausią informaciją. „Discite“ leis vartotojui kurti minčių žemėlapius, korteles kartojimuisi. Be to, mobilioji aplikacija generuos testus, kurie leis jos naudotojui save įsivertinti ir pasitikrinti“, – apie kuriamos programėlės privalumus pasakoja jaunieji antrepreneriai. Anot jų, kuriamas inovatyvus sprendimas skirtas moksleiviams bei studentams ir visiems, susiduriantiems su problemomis tvarkant ir i?sisavinant informacija?

 

„Komandos nariai esame klasiokai. Dažnai fantazuodavome, kas būtų, jeigu valdytume didelę įmonę, užimdami didžiausią Lietuvos, Europos ar net pasaulio rinkos dalį“, – atvirauja moksleiviai. O štai – pirmieji mėnesiai dešimtoje klasėje, pirmosios ekonomikos ir verslumo pamokos ir jie jau kuria savo jaunąją bendrovę! Moksleiviai jau turi mobiliosios aplikacijos prototipą, preliminarų dizainą ir pagrindines funkcijas, taip pat internetinę svetainę ir socialinių tinklų puslapius, o dabar juos, kaip patys pasakoja, stabdo tik finansavimas. Plačiau apie jaunąją bendrovę.

 

Organizatoriai pažymi, jog lapkričio 23–27 dienomis vykstanti jaunimo verslumo programos „AcceleratorX“ jaunųjų bendrovių akcijų birža organizuojama edukaciniais tikslais, o jos metu parduodamos jaunųjų bendrovių akcijos yra realių pasaulio praktikų modeliavimas.

 

„AcceleratorX“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus. Daugiau informacijos apie programą rasite organizacijos internetinėje svetainėje.

 

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas „Moody‘s“ bei strateginiai rėmėjai: „UPS, „Narbutas“. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite svetainėje.