Ekonomikos, finansinio raštingumo, verslumo ir ugdymo karjerai organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ kovo 27 dieną į Kauno prekybos centrą „Akropolis“ kviečia verslius moksleivius iš Kauno regiono ir dar keturių Europos šalių. Tą dieną moksleivių stenduose išvysite prietaisą, padedantį apsaugoti būstą nuo užpylimo vandeniu, knygą, skirtą senjorų fiziniam aktyvumui gerinti, vandens buteliuką su erdve vaistams arba papildams bei stalo žaidimą su fiziniais pratimais, kurį, padarę 20 atsispaudimų, galėsite įsigyti su tokio pat dydžio nuolaida! Ir tai – vos kelios iš 77 Tarptautinėje mokinių mokomųjų bendrovių eXpo 2024 pristatomų idėjų ar produktų, kuriais moksleiviai mėgins sužavėti verslo komisiją ir potencialius pirkėjus.

 

Sukūrė žaidimą, padėsiantį sportuoti efektyviau

 

Iš Estijos atvykstanti mokomoji bendrovė „Jõuks“ paskutiniosiomis savaitėmis prieš renginį vos spėjo išversti savo kuriamą kortų žaidimą į anglų kalbą. Tarptautinėje mokinių bendrovių eXpo jis kainuos apie 15 eurų, o estai ir šiame renginyje taikys jau pasiteisinusį klientų pritraukimo būdą: atlikę fizinį pratimą pirkėjai gauna tokio dydžio nuolaidą, kiek kartų sugeba jį atlikti (pavyzdžiui, padaryti atsispaudimų).

Ir tai – visiškai logiška parduodant žaidimą, kuriame pavaizduoti įvairiausi fiziniai pratimai visoms kūno dalims ir raumenų grupėms.

 

„Jõuks“ jaunimo slengo kalba reiškia sporto salę“, –  paaiškino vienas iš bendrovės narių, Kertas Gregoras Tagamets.

 

„Esame keturi vaikinai, patys nuolat sportuojame, einame į sporto salę. Bet norėjome šiek tiek pakeisti žmonių treniruočių įpročius – kad sportuoti būtų įdomiau, kad atsirastų daugiau motyvacijos ir bendravimo tarpusavyje,“ – sakė kitas „Jõuks“ narys Ahmadas Jalalas Faizy.

 

Žaidimas turi dvi versijas – korteles, kuriose vaizduojami pratimai, skirti atlikti sporto salėje arba pratimai, skirti atlikti namie, neturint beveik jokio papildomo sporto inventoriaus.

 

Vaikinų mokomoji bendrovė, kuriai vadovauja Kauras Tasane, ketina žaidimą perkelti ir į mobilią programėlę. Tačiau programėlių, skatinančių sportuoti, jau yra daug. Kuo tuomet šis žaidimas išsiskirs?

 

„Programėlių su pratimais yra, bet mes kuriame būtent žaidimą, kuris leistų pasivaržyti tarpusavyje su draugais, sportuoti žaidžiant. Kiekvienas trauktų kortelę ir mėgintų atlikti ištrauktą pratimą, visiems jį atlikus, ratas suktųsi toliau. Mes tai išbandėme patys ir sportuoti buvo daug smagiau!“ – sakė A. J. Faizy.

 

Pozuoti teko klasiokams

 

Mokomosios bendrovės rinkodaros vadovas Kertas Gregoras Tagamets atskleidė, jog į žaidimą sudėti pratimai įvairioms raumenų grupėms ir, pavyzdžiui, pratimai kojoms pažymėti kita spalva, nei pratimai nugarai, rankoms. Ant kortelių atspausdintos nuotraukos, kaip reikėtų atlikti šį pratimą, jose – bendrovės narių klasiokai ir klasiokės. Viename žaidimo kortų bloke yra 50 kortelių.

 

Mokomoji bendrovė „Jõuks“ įsikūrė mokslo metų pradžioje ir pačioje Estijoje jau pelnė nemažai apdovanojimų, ypač – už pardavimų strategiją. Šios bendrovės nariai į savo stendą neretai atsiveža įvairiausio sportinio inventoriaus ir, kaip minėta, kviečia būsimus klientus atlikti vieną iš pratimų ir gauti atitinkamą nuolaidą. Vaikinų sukurtu sporto pratimų žaidimu jau prekiauja vienas iš Estijos sporto centrų.

 

Pasak už gamybą atsakingo bendrovės nario Kaarelo Madissono, nepaisant aktyvių pardavimų, žaidimo kortelių netrūksta ir pakankamai vienetų jau paruošta kelionei į Tarptautinę mokomųjų mokinių bendrovių eXpo.

 

„Kauno Tarptautinėje eXpo turėsime abu žaidimo variantus anglų kalba – pastaruoju metu labai daug laiko skyrėme vertimui. Žaidimai kainuos apie 15 eurų“, – A. J. Faizy.

 

Produktą sukūrė po nelaimės, nutikusios močiutei

 

Tuo metu kauniečiai, Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos bendrovės „Rasos lašelių radiatoriai“ į eXpo žada atsivežti prietaisą, kurio Lietuvoje, jų žiniomis, daugiau negamina niekas. Tai – prietaisas, dedamas  po radiatoriumi, fiksuojantis ir garsiniu signalu pranešantis apie vandens pratekėjimą.

Prietaisas, dedamas po radiatoriumi, fiksuojantis ir garsiniu signalu pranešantis apie vandens pratekėjimą.

„Mūsų idėja gimė iš, galima sakyti, tragiško įvykio. Mūsų komandos nario močiutė išvyko iš namų, kad atšvęstų Kalėdas su šeima. Kai ji grįžo namo, rado apsemtas grindis, nepataisomai sugadintą grindų dangą, pradėjusius pūti baldus. Ir visa tai – dėl laiku nepastebėto prakiurusio radiatoriaus bei, žinoma, išvykus nepastebėto tekančio vandens. Visa bendrovės veikla tuo ir pagrįsta – kad kitiems neatsitiktų taip, kaip mūsų močiutei,“ – sakė bendrovės narys Džiugas Vaitelis.

 

Taigi mokomoji bendrovė kuria prietaisą, kuris būtų statomas po radiatoriumi ir užfiksavęs vos vieną vandens lašą, jau praneštų apie tai būsto šeimininkui garsiniu signalu. Kitas mokomosios bendrovės narys, Edvinas Šimkūnas, atskleidė, jog šiuo metu bendrovė turi įrenginio brėžinį ir tobulina dizainą.

 

„Iki eXpo mėginsime sukonstruoti veikiantį, funkcionuojantį prietaisą. Pirkėjams pasiūlysime kelis dizaino variantus. Prietaisą konstruojame patys, perkame įvairius daviklius ir laidus. Jame turės būti ir koks nors audinys, sugeriantis vandenį – audinį planuojame naudoti iš antrinių žaliavų“, – sakė E. Šimkūnas.

 

Dalis „Rasos lašelių radiatoriai“ bendrovės narių
Dalis „Rasos lašelių radiatoriai“ bendrovės narių

 

Nuo namų užpylimo saugančio produkto ir jo reklamų dizainą kuria bendrovės narys Danielius Filkovas.

 

„Stengiuosi kurti tokį dizainą, kad jis derėtų su vidaus interjeru ir neišsišoktų. Pasitelkiu vaizduotę, sujungiu idėjas, matytas internete – kad prietaisas atrodytų gražiai ir kartu būtų kompaktiškas“, –  sakė D. Filkovas.

 

„Manome, kad mūsų produktas skirtas absoliučiai visiems. Juk tikrai sudėtinga pastebėti, kai radiatorius pradeda leisti po lašelį – o kai jau tampa per vėlu – tai per vėlu“, – pokalbį užbaigė ketvirtasis bendrovės narys Ignas Kriaučiūnas.

 

Kuria unikalią gertuvę, kuri padės užuomaršoms

 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos 5-8 klasių kategorijos moksleiviai kuria vandens buteliuką, kurio kamštelyje galima susidėti vaistus arba papildų tabletes. Jų bendrovė vadinasi „Gydantis vanduo“.

„Per finansinio raštingumo dieną gimnazijoje bandėme sugalvoti sprendimus įvairioms problemoms. Mūsų komandai skirta spręsti problema buvo, jog žmonės tiesiog pamiršta išgerti vaistus, – bendrovės pradžią prisiminė jos atstovas Faustas Puida. – Iš pradžių galvojome apie tai primenantį laikrodį, tačiau tokių produktų jau yra. Tada nusprendėme kurti gertuvę – vis tiek žmonės dažnai nešiojasi vandens gertuves su savimi.“

 

Komandos nariai jau nusibraižė gertuvės, kurios kamštelyje tilptų visos savaitės vaistų ar papildų tabletės, brėžinį. Tačiau iki Tarptautinės eXpo dar reikia produktą atspausdinti 3D spausdintuvu.

 

„Taip pat turime idėją, kad primindama apie vaistus ir kad juos reikia išgerti, gertuvė arba vibruotų, arba leistų garsus, arba šviestų. Tačiau pirmiausia reikia patikrinti, kiek vietos liks šalia erdvės, skirtos tabletėms“, – sakė F. Puida.

 

Mokomoji bendrovė dėl produkto jau konsultavosi su Kauno technologijos universiteto inžinieriais bei informacinių technologijų specialistu, farmacininku.

„Jau aišku, kad sudėtingiausia bus sukonstruoti priminimo sistemą“, – sakė mokomosios bendrovės atstovas. Šioje bendrovėje rinkodaros planais, finansų valdymu ir produkto pristatymu parodose taip pat rūpinasi Vilius Mačionis, Gabija Kondratavičiūtė, Ieva Ramanauskaitė ir Smiltė Žasetytė.

 

„Iki Tarptautinės eXpo, kadangi pats šiek tiek išmanau programavimą, bandysiu padaryti, kad veiktų švieselės ar kitokia priminimo sistema. O kiti rūpinsis plakatais, tuo, kaip atrodys stendas“, – sakė Faustas Puida.

 

Švedai atveža fizinių pratimų knygelę senjorams: norėjome kurti tai, kas svarbu

 

Į Kauną atvykstanti penkių Švedijos moksleivių mokomoji bendrovė „Aktiva år UF“ atsiveža dar vieną pirkėjus išjudinti skirtą produktą – vyresniajai kartai skirtą knygelę su įvairiais fiziniais pratimais. Bendrovės atstovas Alvinas Gustafssonas teigė, jog iš pradžių bendrovė gamino įvairius bižuterijos gaminius.

 

„Tačiau viena paroda Stokholme mane ir mano bendrovės narius privertė susimąstyti – norėjosi kurti kažką, kas svarbu. Ne tik kažką, kuo tiesiog pasipuoštum. Pasikalbėjome ieškodami naujos problemos ir pastebėjome, jog visų mūsų seneliai skundžiasi kokiu nors skausmu, jei pameta kokį nors daiktą, jį pakelti jiems skauda. Pamažu išsiaiškinome, kad ši problema tarp senolių Švedijoje – dažna“, – kalbėjo A. Gustafssonas.

 

Švedų bendrovės „Aktiva år UF“, kuriančios fizinio aktyvumo knygelę senjorams, nariai

 

Tačiau atradę problemą švedai stačia galva nepuolė jos spręsti – iš pradžių pasivaikščiojo Stokholmo gatvėmis klausinėdami senolių, ar leidinys su įvairiais fiziniais pratimais jiems būtų įdomus ir reikalingas. Išgirdę daug teigiamų atsakymų jie nuvyko į vietinį reabilitacijos ir slaugos centrą ir, bendraudami su slaugytojais, išsiaiškino pagrindinius senų žmonių patiriamus skausmus, jų priežastis, analizavo, kaip senjorams reikėtų sportuoti. Po vizitų senjorų reabilitacijos centre mokomosios bendrovės nariai parašė 28 puslapių knygelę „Aktiva ar UF“, kuri į Kauno Tarptautinę eXpo atkeliauja išversta ir į anglų kalbą.

 

„Kai lankiausi reabilitacijos centre – užsirašinėjau kiekvieną žodį. Po to, kai išleidome šią knygelę, reabilitacijos centro medikai, slaugytojai sakė, kad knyga – tiesiog puiki!“ – prisiminė Švedijos mokomosios bendrovės narys.

 

Kokiu būdu „Aktiva ar UF“ pasiekia savo klientus?

 

„Vyresni žmonės nesinaudoja TikTok‘u ar Instagramu, bet atradome puikų kanalą jiems pasiekti – Facebook! Vyresnieji tikrai yra labai aktyvūs šiame socialiniame tinkle, mėgsta diskutuoti politiniais klausimais. Taigi Facebook nustatėme tikslinę reklamą ir dar sukūrėme savo internetinę svetainę, kurioje daugiau aprašėme, kas mes esame, kaip galima mūsų parengtą knygą įsigyti“, –  sakė A. Gustafssonas.

 

Bendrovės nariai taip pat pradėjo lankyti jų regione esančius senelių namus, ten skaityti paskaitas ir demonstruoti fizinius pratimus.

 

„Mūsų knygelė vadinasi „Gyvenk aktyviai“. Taigi tą požiūrį ir siekiame perteikti senoliams. Reabilitacijos centre išsiaiškinome, jog pagrindinė visų skausmų senatvėje priežastis – kad žmonės per gyvenimą nepakankamai juda! Jie turi sportuoti! Žinoma, gal ne kaip kultūristai, bet nuolat turėti fizinį krūvį“, – savo atradimais dalinosi Tarptautinės mokomųjų bendrovių eXpo dalyvis.

 

eXpo metu knygelė senjorams kainuos tarp 12 – 16 eurų.  Šiuo metu bendrovė „Aktiva ar UF“ daugiausia dėmesio skiria tam, kaip atrodys jų stendas ir kaip tinkamai pristatyti knygelę parodos lankytojams anglų kalba.

 

Iš viso „Lietuvos Junior Achievement“ Kauno tarptautinėje mokinių mokomųjų bendrovių eXpo 2024 dalyvaus 19 komandų iš užsienio šalių: Estijos, Bulgarijos, Švedijos, Ukrainos. Kartu su Kauno regiono mokomosiomis bendrovėmis eXpo iš viso prisistatys 77 arba beveik 300 verslių ir išradingų moksleivių.

2023-ųjų mokomųjų bendrovių eXpo akimirka. T. Juknevičiaus nuotr.
2023-ųjų mokomųjų bendrovių eXpo akimirka. T. Juknevičiaus nuotr.

eXpo vyks kovo 27-ą dieną prekybos centro „Akropolis“ antrame aukšte nuo 10 valandos. Renginį jau kelerius metus globoja Kauno miesto savivaldybė, remia vietos verslai ir verslo asociacijos.