Kol vieni moksleiviai intensyviai ruošėsi šimtadieniams, „Lietuvos Junior Achievement“ antreprenerystės ugdymo programos „accelerator_x“ dalyviai dalyvavo jaunųjų bendrovių Akcijų biržoje, kurioje siūlė įsigyti savo verslo akcijų ir tapti poveikio investuotojais. Per tris dienas moksleiviai pardavė 856 akcijų už daugiau nei 2000 eurų. 

 

Investuoja visi: ir draugai, ir seneliai

 

Internetinėje platformoje vykstanti Akcijų birža yra išskirtinė tuo, jog investuotojais gali tapti visi. Platinamos akcijos yra nejuridinės, o renginio tikslas – suteikti dar daugiau žinių jauniesiems verslininkams, padėti pritraukti kapitalo idėjos vystymui. Kaip pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė, ši iniciatyva žavi ne tik moksleivius, nes su kiekviena valanda kyla vis daugiau noro parduoti akcijas kuo greičiau, tačiau taip pat ir plačiąją visuomenę. „Ši Akcijų birža – tiesioginė galimybė prisidėti prie mokinių finansinio raštingumo ir antreprenerystės ugdymo mokyklose. Investuotojai skiria ne tik svarbų finansinį kapitalą, tačiau ir savo žinias, palaikymą, suteikia jaunuoliams pasitikėjimo ir paragina būti atsakingais, nuolat palaikyti ryšį su investuotojais ir vykdyti duotus įsipareigojimus. Be to, tarp investuotojų ne tik verslininkų bendruomenė, bet ir mokytojai ar tėvai, kurie labiausiai tiki mokinių idėjomis. Pirmąją dieną sulaukėme net ir įdomaus vieno moksleivio močiutės skambučio – kaip čia investuoti, juk norisi anūką palaikyti!” – šypsosi A. Rusteikienė.

 

„Norint suteikti kuo daugiau edukacinių patirčių, svarbu, jog jos būtų kuo panašesnės į realią verslo rinką, įtrauktų visuomenę ir atskleistų jos požiūrį į vystomas idėjas. Tik mokydamiesi per praktiką ir priimdami sprendimus realiose situacijose, moksleiviai įgauna kritinio mąstymo, komandinio darbo įgūdžių ir ekonomikos žinių, kurios išlieka ne iki egzamino datos, bet visam gyvenimui, nesvarbu, kokią karjeros kryptį moksleivis rinksis ateityje: verslas, medicina, informacinės technologijos ar kt. Džiaugiamės, jog kartu su „Lietuvos Junior Achievement “ galime tokią patirtį suteikti moksleiviaims”  – renginio vertę apibūna pagrindinių renginio partnerių AB Nasdaq Vilnius emitentų priežiūros ir administravimo vadovė Simona Bačkienė. 

 

Per pirmas dvi valandas pardavė visas akcijas  

 

„Nesitikėjome, jog būsime pirmieji, pardavę visas savo akcijas, tačiau džiaugiamės sulaukę tikėjimo mūsų idėja, esame pasiruošę įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir parodyti, jog investuotojai pasirinko teisingai“ – pasakoja Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos jaunosios bendrovės „Gonex“ atstovė Gustė Mackonytė. „Gonex“ kuria kuprinės aksesuarą, kuris padeda patogiai žygiuoti be poreikio pirkti žygio kuprinę. Produktas išsiskiria savo tvarumu, kompaktiškumu ir prieinamumu, užtikrina komfortabilumą ir mažina nugaros skausmus. Kaip sako komandos nariai: „Mes, žygeiviai, kuriame produktą naujiems žygiuotojams, su tikslu mažinti kainas ir taip didinti žmonių fizinį aktyvumą. Produktas kol kas yra tik idėja, tačiau norime ją kuo greičiau įgyvendinti, o įgytos investicijos – puiki pradžia.“

 

 

Gautas investicijas skirs produkto vystymui ir plėtrai

 

Jaunųjų bendrovių kūrėjai teigia, jog Akcijų biržoje įgytas kapitalas padės sukurti prototipus ir tobulinti jau pradėtas vystyti technologijas. Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos bendrovės „Kombo Market“ prezidentas Benediktas Terminas teigia, kad dalį investicijų skirs ir reklamai: „Akcijų biržoje pritrauktos investicijos gera pradžia, tačiau norėdami verslą auginti, turime rasti būdų, kaip investicijas panaudoti taip, jog jos atsipirktų, todėl dalį skirsime reklamai, sieksime didinti savo prekės ženklės žinomumą, didinti pardavimus pasitelkdami įvairius marketingo įrankius.“ 

 

Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mokinių bendrovės „Spring Punch“ prezidentė Gabrielė Balionytė pasakoja, jog nesitikėjo akcijas išparduoti tik per 3 valandas, tačiau jau žino, kam skirs pritrauktas investicijas: „Gautus pinigus investuosime į produkto gamybos procesą, medžiagų pirkimą ir idėjų generavimą, kaip pagerinti mūsų kuriamą produktą. Ateityje norime įsilieti į rinką, pradėti intensyvius pardavimus, prisidėti prie tvarumo ir, žinoma, įgauti kuo daugiau patirties. Tikimės, kad mūsų akcininkai duos pastabų ar patarimų, jeigu kažkas nepavyktų ir galėsime drauge sėkmingai bendradarbiauti.” 

 

Jaunųjų bendrovių Akcijų biržos plėtrai ribų nėra

 

„Lietuvos Junior Achievement” rengiama Akcijų birža vyksta jau trečius metus. Kasmet biržoje dalyvauja moksleiviai iš įvairių Lietuvos regionų. „Šiais metais akcijų biržoje dalyvavo 8 komandos ir per dvi dienas joms pavyko pritraukti virš 2000 eurų investicijų, kurių poveikis bus reikšmingas tiek plėtojant idėjas, tiek patiems moksleiviams po daugelio metų prisimenant, kaip dar mokykloje mokėsi bendrauti su investuotojais” – edukacine patirtimi džiaugiasi A. Rusteikienė.

 

2023 metų Jaunųjų bendrovių Akcijų birža jau uždaryta. Su komandomis susipažinti galite čia