Moterys užima tik ketvirtadalį technologinio darbo pozicijų, rečiau kuria startuolius ir renkasi technologijų studijas. Nelygybę išspręsti gali padėti ankstyvas mergaičių supažindinimas su tech ir inovacijų sritimis, šiuolaikiniais pokyčiais pasaulyje. Projekto „Empowering Girls for Future of Jobs“ metu tech profesionalės aplankys daugiau nei 100 ugdymo įstaigų visoje Lietuvoje ir susitiks su 5000 mokinių, kad įkvėptų juos atrasti  technologijų specialybes bei antreprenerystę. 

 

„Lietuvos Junior Achievement“, „ The Coca-Cola Foundation“ ir „Women Go Tech“ organizacijos šią iniciatyvą pristato jau antrąjį kartą. Pirmąjį kartą profesionalės mokyklose, ugdymo centruose lankėsi 2019 metais. 

 

„Kai 2019 metais susitikimuose mokinių paklausdavome, kas nori siekti karjeros šiuolaikinėse technologijų ar antreprenerystės srityse, dažnai klasėse nepakildavo nė viena merginų ranka. Lietuvos regionuose iniciatyvos nerodė nei merginos, nei vaikinai. Negalime gyventi užmerktomis akimis ir susitaikyti su tiek daug neišnaudoto potencialo. Projektu siekiame įkvėpti ir padėti išdrįsti pakelti savo ranką inovacijoms, šiuolaikinėms karjeroms. Tai — iniciatyvos pagrindinė žinutė „Pakelk savo ranką“ šiuolaikinei ateičiai.“ — sako A. Rusteikienė.

 

Tech ir verslo profesionalės lankysis daugiau nei 100-e mokymo įstaigų, kuriose susitiks su 5000 mokinių. Pranešėjos dalinsis savo karjeros istorijomis bei diskutuos su moksleiviais apie jų ateities profesijas. Pranešėjos — „Women Go Tech“ programos absolventės ir kitos visuomeniškai aktyvios moterys. Jos mokinius skatins pradėti savo karjerą antreprenersytės ir technologijų srityse, sužinoti, kiek skirtingų profesijų slepiasi po iš pirmo žvilgsnio gąsdinančiu IT pavadinimu. 

 

Ankstesnių metų patirtis: nusčiūdavo net triukšmingiausia klasė

 

Ūla Pociūtė, „Women Go Tech“ programos vadovė, pasakoja, jog pirmaisiais iniciatyvos aplankyti Lietuvos mokyklas metais į šią mentorystę įsitraukė per 50 specialisčių iš technologijų srities. 

 

„Jos praktiškai vienbalsiai teigia, kad tiek mokyklų bendruomenės, tiek patys moksleiviai jas sutiko be galo šiltai. Dalis dalyvių itin džiaugėsi galimybe aplankyti rajonų mokyklas, kurios svečių sulaukia rečiau, nei esančios didmiesčiuose. Tačiau tiek vienose, tiek kitose klausimų ir diskusijų nestigo, o kai kur mokytojos stebėjosi,  kad įprastai labai triukšminga klasė atvykusių svečių klausosi įtempusi ausis, – sako „Women Go Tech“ programos vadovė. – Norisi tikėti, kad ši galimybė apie technologijų sritį išgirsti iš pirmų lūpų vaikams tapo drąsinančia paskata ja domėtis, o galbūt – ir įtraukti į savo svajonių specialybių sąrašą.“

 

„Lietuvos Junior Achievement“ vadovė A.Rusteikienė pastebi, kad apie iniciatyvą teigiamai atsiliepia ne tik IT bei antreprenerystės profesionalės, bet ir mokiniai, mokytojai. „Mokyklose trūksta tokių įkvėpimo sesijų, kurių metų moksleiviai galėtų tiesiogiai susipažinti su verslininkėmis, technologijų,startuolių kūrėjomis, pasisemti žinių ir sužinoti, nuo ko pradėti savo karjeros kelią. Mokyklos atsiliepia, kad profesionalės sesijų metu išsklaido mitus apie antreprenerystę, technologijas bei paskatina pasitelkti antreprenerišką požiūrį — iššūkius paversti galimybėmis.”

 

Technologijų sritis gali tikti ir meniškoms sieloms

 

Ar iš tiesų merginoms pradėti gilintis ir mokytis technologijų srities specialybės trukdo tik nepasitikėjimas savimi, ar vis dar gajus ir aplinkos, šeimos požiūris, kad tai – „nemoteriška“ specialybė?

 

Pasak Ū. Pociūtės priežastys, kodėl merginos rečiau ryžtasi išbandyti technologijų sektorių – įvairios. Jaunesniame amžiuje išties daug įtakos turi šeimos ir aplinkinių nuomonė, o vyresni jau esame drąsūs spręsti už save, tačiau baisu pradėti kažką naujo – tada įprastai ir pristinga pasitikėjimo savimi.

 

„Drąsos rinktis išties perspektyvų ir įdomų technologijų sektorių suteiktų galimybė geriau jį pažinti. Suprasti, kad darbas technologijose apima kur kas didesnę specialybių įvairovę, nei tik programavimą. Kad čia laukiamos ne tik matematiką puikiai išmanančios, bet ir kūrybiškos piešti, šokti, rašinius rašyti mėgstančios asmenybės. Kol kas platesni karjeros horizontai visiems – ne tik merginoms – yra menkai pažįstami. Tikiu, kad išvydus visas galimybes, rasti širdžiai mielą sritį būtų gerokai paprasčiau. Ir baimės, nepasitikėjimo liktų mažiau,“ – viliasi Ū. Pociūtė.

 

Kviečia prisijungti 

 

Iniciatyvos autoriai atskleidžia, kad šiemet projektas — dar atviresnis. Visos tech ir verslumo profesionalės gali tapti pranešėjomis ir vykti į mokyklas įkvėpti jaunuolių. „Projekto svetainėje kviečiame visas moteris, norinčias aplankyti mokyklas ir pasidalinti savo karjeros sėkme, registruotis vizitui. Džiaugiamės galėdami šiemet pasiūlyti tokią naujovę.“ — sako A.Rusteikienė.