„Piešti išmokstame tepliodami sienas guašu, kai pradedame rašyti, rašalo kapsulės sprogsta delnuose. Taip yra ir su kūrybiškumo lavinimu – jis auga tik bandant, nors iš pradžių viskas gali atrodyti kaip nedidelė netvarka“, apie kūrybiškumo lavinimą pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė. Anot organizacijos atstovės, kūrybiškumo per praktiką mokiniai gali ugdytis kurdami savo mokomuosius verslus – jaunąsias bendroves.

 

Kūrybiškumas atsiskleidė įvairiose situacijose

 

Tautvydas Petruškevičius, „Lietuvos Junior Achievement“ programų alumnas pasakoja, jog mokykloje vystė dvi jaunąsias bendroves. „Kartu su komanda kūrėme fotoaparatų reikmenis, aš pats iš anglies pluošto gamindavau fotoaparatų bėgelius“, –   prisimena T. Petruškevičius. 

 

„Mūsų bendrovės „Funfilm“ produktai buvo tiesiog kūrybiški problemų sprendimai. Kai reikėjo pagaminti pirmą bėgelių prototipą, nežinojome, nuo ko pradėti. Po kelių valandų vaikščiojimo po parduotuvę radome spintų durų sistemas ir kitas 157 detales, iš kurių ir pagaminome pirmą prototipą. Kiek pamenu, jis riedėjo ant paspirtuko ratų. Realiai ten buvo varžtų su varžtais rinkinys – bet jis veikė!“, – sako Tautvydas. 

 

Tautvydas pasakoja, kad jaunosios bendrovės kūrimas nuolat kėlė naujų iššūkių. „Antras prototipas jau buvo pagamintas iš anglies pluošto ir 3D atspausdintų dalių. Kai reikėjo kurti 3D modelius, naudojausi senu tėčio nešiojamuoju kompiuteriu. Jis taip stipriai perkaito, kad teko nešti į balkoną ir palaikyti ant sniego, kad galėčiau dirbti toliau.“

 

Pašnekovas svarsto, kad nors kūrybiškumą galima lavinti įvairiai, efektyviausias būdas – išeiti iš komforto zonos. „Mokykloje lankiau dailės būrelius, baigiau meno mokyklą, bet labiausiai prie kūrybiškumo augimo prisidėjo ekonomikos pamokos ir jaunųjų bendrovių kūrimas, nes tai buvo išėjimas iš komforto zonos. Mes neturėjome jokių didelių resursų, tačiau turėjome daug noro ir kelias įdomias problemas (kaip sukurti internetinę svetainę, kaip surasti verslo modelį ir t. t). Jaunoji bendrovė buvo labai labai gera pamoka, kaip nebijoti prisistatyti, kaip bendrauti su verslininkais ir įvairiais kitais žmonėmis“, – sako Tautvydas.

 

Antreprenerystė augina kūrybiškumą

 

„Lietuvos Junior Achievement“ vadovė pasakoja, kad Tautvydas nebuvo vienintelis alumnas, kuris, baigęs „accelrator_x“ programą, tapo kūrybiškesnis. „2021 metų pabaigoje baigėme tyrimą, kuriuo stengėmės pamatuoti „accelerator_x“ programos poveikį. Jo metu stebėjome antreprenerystės kompetencijų pokyčių, taigi ir mokinių kūrybiškumo, pasikeitimą“, – sako A.Rusteikienė. „Visų trijų tirtų kūrybiškumą atspindinčių gebėjimų atveju, programos pradžioje mokiniai dažniausiai pasirinkdavo įsivertinimą 8 balais. Programai pasibaigus net du gebėjimai iš trijų – „sugalvoti originalias idėjas“ ir „remtis kitų idėjomis“ – dažniausiai buvo įvertinti 10 balų“, – apie tyrimo rezultatus kalba A.Rusteikienė.

 

Anot pašnekovės, tai puikiai iliustruoja, jog antreprenerystė – daugiau nei tik verslumas. „Antreprenerystė iš tiesų nėra tik gebėjimas įkurti verslą – tai požiūris, atskleidžiantis pasaulį kaip vietą su daug galimybių. Ugdant antreprenerystę, auga bent 17 skirtingų kompetencijų“, – pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė. 

 

 

Antreprenerystės kelionė per Lietuvą

 

Šiemet „Lietuvos Junior Achievement“ jaunųjų bendrovių programoje dalyvauja daugiau nei 3000 mokinių, kurie sukūrė daugiau nei 850 verslų. „Šiais, rekordus sumušusiais metais, norime pasidžiaugti, jog antreprenerystė skleidžiasi visos Lietuvos mokyklose, nesvarbu, ar mokaisi sostinėje, ar nedidelio miestelio gimnazijoje“,  sako A.Rusteikienė. Pašnekovė pasakoja, kad norint išrinkti geriausiąją šių metų jaunąją bendrovę, reikės pakeliauti po Lietuvą. „Organizuojame net 10 regioninių mugių, kuriose moksleiviai pristato savo jaunuosius verslus. Balandžio 8-ąją tokios mugės įvyko Ukmergėje, Klaipėdos rajone Gargžduose ir Kaune, balandžio 13 – Šiauliuose, o 15 dieną – Panevėžyje ir Mažeikiuose. Jų laimėtojai jau ruošiasi gegužės mėnesį atvykti į Vilnių, kur dėl geriausios bendrovės titulo ir kelialapio į Europos bendrovių konkursą susirungs perspektyviausi mokinių verslai iš 40 valstybių.“

 

A.Rusteikienė prideda, kad yra dėkinga visiems organizatoriams, rūpestingai ruošiantiems muges.„Džiugu matyti tiek mokinių, mokytojų bei verslo mentorių, susibūrusių į šias antreprenerystės šventes. Kaskart susidūrusi su mūsų bendruomene, ja didžiuojuosi dar labiau – jos nariai drąsūs, empatiški, kūrybiški. Ukmergėje vykusioje mugėje susipažinau su jaunąja bendrove, kuri gamina ir parduoda žaislus, o savo pelną iš eXpo skyrė Ukrainai. Man tai – brandaus, vertę kuriančio ir empatiško antrepreneriškumo pavyzdys“, – pasakoja A.Rusteikienė. 

 

Susipažinti su kitomis mokinių bendrovėmis galite Alytuje, Klaipėdoje bei Marijampolėje. Daugiau informacijos galite rasti expo.lja.lt.