Unikalios verslo idėjos gimsta smalsumo dėka. Domėjimasis ir skirtingų sričių pažinimas ne tik atveria duris į kūrybiškus sprendimus, bet ir leidžia juos tyrinėti iš skirtingų perspektyvų. Dar jauname amžiuje sužadintas smalsumas padeda tvirtus pamatus ateities galimybėms – tai įrodo ir gausus jaunuolių įsitraukimas į antreprenerystę.

 

Smalsumas mėgsta treniruotes

 

„Smalsumas stiprėja, kai sistemingai jį treniruoji. Nuolatinis domėjimasis ir gebėjimas ieškoti atsakymų į svarbius klausimus daro protą aktyvų, taip pat padeda išvengti išankstinių nuostatų, kurios tikrai ne visuomet būna teisingos. Atvirumas naujoms idėjoms išmoko lengviau pastebėti galimybes ir tikslingai jas panaudoti ne tik kasdienėje veikloje, bet ir kuriant ar vystant įdomius bei naudingus verslus, socialines iniciatyvas“, – pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.

 

Pasak jos, dar mokyklos suole įžiebtas smalsumas ir tinkama erdvė jam reikštis gali atnešti naudingų rezultatų renkantis specialybę, veikiant darbinėje aplinkoje ir ieškant mėgstamų užsiėmimų.

 

„Smalsumas yra viena iš pagrindinių savybių, kurią kiekvienas, net ir nesvajojantis apie nuosavą verslą, turėtume skatinti. Kartais tai lems klestinčio verslo sukūrimą, kartais tiesiog padarys gyvenimą įdomesniu ar praplės turimą žinių bagažą. Žinoma, versle svarbu gebėjimas planuoti ir numatyti būsimus iššūkius, atsakomybė, iniciatyvumas, lyderio savybės. Tačiau daugeliu atvejų išeities taškas gali būti ir asmens smalsumas, skatinantis tyrinėti, bandyti ir žiūrėti, kas bus toliau. SEB banke tikime, kad verslus mąstymas yra gyvenimo būdas ir raktas į sėkmę bet kurioje organizacijoje, todėl reikia kasdien tobulinti savo įgūdžius, mokytis iš klaidų ir nuolat imtis bei smalsiai domėtis naujomis idėjomis“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

 

Paprasti ir efektyvūs patarimai

 

A. Rusteikienė siūlo kelis paprastus, bet esminius pratimus, padedančius ugdyti smalsumą ir išlikti žingeidiems naujoms idėjoms:

 

● svarbu būti atviriems: galimybei mokytis, sužinoti naujų dalykų, priimti kitokią nuomonę ir nebijoti keisti savąją;

● nebijoti užduoti klausimus, klausytis ir analizuoti: pirmiausia stenkitės suprasti,įsiklausyti į kito nuomonę, o ne paaiškinti ar paneigti;

● vis išbandyti kažką naujo: eikite į mokyklą, paskaitas ar darbą kitu keliu; skaitykite kitokio žanro knygas, kurių paprastai vengiate; suvalgykite patiekalą, kurio dar nesate užsisakę. Kiekviena nauja patirtis atveria kitokias požiūrio perspektyvas;

● vengti išankstinių etikečių ir tyrinėti: klauskite kitų nuomonės ir tyrinėkite kitus požiūrius į skirtingus dalykus. Kiekvienas elgiamės savaip, tačiau tai ir įdomu, nes nauji keliai padeda surasti ir kitokių problemų sprendimo būdų;

● surasti patrauklių mokymosi būdų: kiekvienas žmogus turi savitų priemonių, kurios įkvepia ir padeda nuolat tobulėti. Žadinti smalsumą paprasčiausia pasitelkiant linksmus ir įtraukius įrankius: žiūrėti vaizdo medžiagą, diskutuoti su draugais, keliauti ir analizuoti skirtingas aplinkas ir pan.

 

Antreprenerystės ugdymas padeda ugdyti smalsumą

 

Antreprenerystės ugdymo programas mokyklose vykdančios organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė A.Rusteikienė sako, kad smalsumą ugdyti galima ir mokantis antreprenerystės. Antreprenerystės kompetencija ugdoma per praktiką, kuriant ir vystant mokomuosius verslus. Mokiniai mokosi būti drąsūs, kūrybingi, savarankiški, smalsūs – antrepreneriški. „Neseniai atlikti poveiki tyrimai parodė, kad po antreprenerystės ugdymo programos „accelerator_x“ išauga mokinių gebėjimas drąsiai išbandyti naujas veiklas. Jie tampa smalsesni, atviriau žiūri į atsirandančias galimybes, patys jų ieško“, – pasakoja A.Rusteikienė.

 

Jaunų bendrovių debiutas

 

Per paskutiniuosius du mėnesius visoje Lietuvoje vyko „Lietuvos Junior Achievement“ ambasadorių organizuojamos jaunųjų bendrovių mugės – „eXpo“. Tai svarbi platforma jauniesiems verslininkams iš skirtingų šalies regionų viešai pristatyti kuriamas bendroves.

 

Iš viso Lietuvoje įvyko 10 regioninių „eXpo“ Gargžduose, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Klaipėdoje, Kaune, Marijampolėje, Vilniuje, Mažeikiuose ir Ukmergėje. Iš jų išrinktos geriausios komandos gegužės 20 d. susitiks nacionalinėje mugėje, kurioje nugalėjusi bendrovė keliaus į didžiausią Europos verslumo konkursą „Gen-E“ Estijoje, Taline.

 

„Regioninės mugės svarbios vietos jaunųjų antreprenerių bendruomenei. Mokiniai ten gauna patarimų iš komisijos narių, juos aplanko žinomi žmonės, pavyzdžiui, miestų merai, iškilūs verslininkai. Šiaulių regioninėje mugėje apsilankė pirmoji ponia Diana Nausėdienė“, – pasakoja A.Rusteikienė.

 

Geriausios metų bendrovės susitiks Nacionalinėje jaunųjų bendrovių „eXpo“ gegužės 20 dieną „Kablys + Kultūra“ Vilniuje. Daugiau informacijos rasite čia: https://lja.lt/10-zingsniu-iki-nacionalines-expo/

 

Apie „Lietuvos Junior Achievement“

 

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderė Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“, „Narbutas“, „Scandagra“, „MJJ fondas” ir kiti. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt