Gegužės 17-oji vainikuos šimtų „Lietuvos Junior Achievement“ programos „accelerator_x“ metu įkurtų mokomųjų mokinių bendrovių veiklą. Po visus mokslo metus trukusio produkto kūrimo, sėkmingų ir nesėkmingų bandymų jį parduoti, finansų skaičiavimo, reklaminių vizualizacijų kūrimo „Vilnius Outlet“ įvyks Nacionalinė mokomųjų mokinių bendrovių eXpo. Čia iš beveik 60 stipriausių visos Lietuvos mokomųjų mokinių bendrovių bus išrinkta viena geriausia. Ji  atstovaus Lietuvai Europos antreprenerystės festivalyje „Gen-E“, Italijoje.

 

Į Nacionalinę mokomųjų mokinių bendrovių eXpo atvyksta po vieną geriausią mokinių bendrovę iš kiekvieno Lietuvos regiono. Šios bendrovės išrinktos per dešimtį renginių – skirtinguose Lietuvos miestuose ir miesteliuose vykusių regioninių mokomųjų bendrovių eXpo. Likusios arti pusšimčio bendrovių pateikė paraiškas dalyvauti šioje parodoje ir buvo atrinktos.

 

„Nacionalinėje eXpo dalyvaus 57 Lietuvos moksleivių įkurtos bendrovės. Jų pristatomi produktai atspindi moksleivių gebėjimą pasitelkus technologijas spręsti įvairias jų aplinkoje pastebimas problemas: tai ir programėlės, padedančios pastebėti nerimą, stresą, bei su šiomis būsenomis susidoroti, prietaisas, matuojantis CO2 kiekį patalpoje ir perspėjantis, kai šių dujų koncentracija viršija nustatytą ribą. Taip pat programėlė, padedanti moksleiviams valdyti savo finansus, ugdyti įprotį taupyti didesniems tikslams. Akivaizdu, kad moksleiviai pastebi ir sprendžia savo bei bendraklasiams, bendraamžiams kylančias problemas. Ir tokiu atveju jie turi didžiulę motyvaciją tęsti ir plėtoti savo produktą,“ – sako „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

„Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė
„Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė

Mokomųjų bendrovių kūrimo programą „accelerator x“ jau kelerius metus aktyviai remia Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

„Šioje programoje jauni žmonės drąsiai ieško sprendimų keisti pasaulį ir padaryti jį geresniu – nuo ekologiškų produktų iki šiukšlių panaudojimo. Šie jaunieji verslininkai galvoja apie mūsų būvį. Aplinkai draugiški atsakingi verslai yra ateitis ir šioje programoje gausu idėjų, kurios gali užkariauti pasaulį. Tai įkvepia. Būkite drąsus ir nenustokite kurti!“ – likus paskutinėms dienoms iki Nacionalinės eXpo linkėjo ministrė Aušrinė Armonaitė.

 

Eksperimentai su liofilizatoriumi: lašinių išdžiovinti nepavyko

 

Iš Panevėžio į Nacionalinę eXpo atvyksta bendrovė „Frostiq“, pripažinta geriausia šio regiono mokomąja bendrove. Bendrovės nariai, bendradarbiaudami su netoli Panevėžio veikiančia lietuviška bendrove „Super Garden“, liofilizavo šaltibarščius ir šį produktą pavadino „Tikro lietuvio iškylų rinkiniu“.

Panevėžio „Minties“ gimnazijos moksleivė, bendrovės prezidentė Selina Zdanevičiūtė prisimena, jog vos apsilankius šioje įmonėje kilo idėja, kad mokomoji bendrovė galėtų kažką liofilizuoti. Kadangi bendrovės veikla prasidėjo rudenį, „Frostiq“ iš pradžių bandė kurti žiemišką „tikro lietuvio“ rinkinį: liofilizuotus lašinius, juodą ruginę duoną ir marinuotus agurkėlius.

Populiariausias „FROSTIQ“ produktas - liofilizuoti šaltibarščiai
Populiariausias „FROSTIQ“ produktas – liofilizuoti šaltibarščiai

„Kai įdedi produktą į liofilizatorių iš tiesų, niekada nežinai, kas išeis. Lašiniuose, pasirodo, yra per didelis kiekis riebalų, duonoje – per mažas kiekis drėgmės. Todėl pavyko tik marinuoti agurkėliai, tačiau vien tik su jais nebūtų pavykę sukurti rinkinio. Dar bandėme liofilizuoti medaus ir sulčių guminukus,“ – prisimena S. Zdanevičiūtė.

 

Po įvairių bandymų galiausiai gimusiame liofilizuotų šaltibarščių rinkinyje yra ne tik patys šaltibarščiai, bet ir virtos bulvės.

„Čia taip pat bandėme kelis variantus – ir virtas bulves, ir bulvių košę. Pastarosios skonis nebuvo labai geras, todėl likome prie virtų bulvių varianto,“ – prisimena „Frostiq“ bendrovės prezidentė.

 

Galima siųsti kaip suvenyrą į bet kurią pasaulio šalį – net į kosmosą

 

Bendrovės nariai sukaupdavo drąsą ir ragaudavo visų savo bandymų rezultatus. Įmonė „Super Garden“ moksleiviams skyrė mentorių Aldą Gudzinevičių, kuris pakonsultuodavo, ar jo įmonė jau yra bandžiusi liofilizuoti konkretų produktą, ragino išbandyti kažką naujo. Mokomosios bendrovės finansininkas Mantas Rapševičius sako, jog mentorius ir patardavo, tačiau kartais padrąsindavo surizikuoti.

 

„Jis labai padėjo nešvaistyti laiko, jei žinodavo, kad idėja tikrai nepavyks. Pavyzdžiui, kad tikrai nepavyks liofilizuoti varškės sūrelių su šokolado užpilu – šokoladas ištiš, nelaikys formos. Žinoma, dėl liofilizuotų lašinių nesėkmės buvome perspėti, bet vis tiek pabandėme“, – juokiasi M. Rapševičius.

 

Ir nors per kelis mėnesius liofilizuotų šaltibarščių sudėtis ir skonis buvo išgryninti, moksleivių bendrovės prezidentės S. Zdanevičiūtės teigimu, pasirodymas „Lietuvos Junior Achievement“ organizuotoje Panevėžio regioninėje eXpo vėl privertė laužyti galvą ir abejoti.

 

„Dalyvaudami parodoje siūlėme paragauti savo produkto. Ir vieniems tie šaltibarščiai buvo per sūrūs, kitiems – per saldūs, tretiems – kaip tik! Po renginio supratau, kad žmonės labai skirtingai jaučia skonį…“ – svarstė pašnekovė.

Bendrovės „Frostiq“ nariai
Bendrovės „Frostiq“ nariai

„Tikro lietuvio iškylų rinkinys“ pagamintas su mintimi, kad gali būti nuvežtas lauktuvių į bet kurią užsienio šalį, nepaisant, kiek laiko trunka kelionė.

 

Planuoja tęsti veiklą

 

Po Panevėžio regiono mokinių bendrovių eXpo bendrovės nariai pajuto, kad sulaukia daug dėmesio.

„Šiame renginyje prie mūsų atrodo, nuolat buvo daug komisijos narių, labai daug kalbėjome ir pristatinėjome. Taip pat pardavėme daug produktų, smagu buvo jausti iš visų tokį didelį susidomėjimą. Gavome pasiūlymą pritaikyti pakuotę taip, kad užpylus būtų iškart galima šaltibarščius valgyti tiesiai iš dėžutės“, – sakė Selina Zdanevičiūtė.

 

„Tikrai nesitikėjome tokio susidomėjusių kiekio, kaip minėjo kiti – nespėjome visiems atsakinėti į klausimus“, – sakė už produktų gamybą atsakinga Rugilė Palionytė.

Šis susidomėjimas „Frostiq“ įkvėpė pretenduoti ne tik į geriausios Lietuvos mokomosios bendrovės titulą, tačiau virtualioje Europos mokomųjų bendrovių parodoje „Gen-E“ gegužės 22-ą dieną pristatyti savo produktą bei siekti „Safe Future Foods“ kategorijos apdovanojimo.

 

„Kitais metais planuojame tęsti savo veiklą ir sukurti lietuviškus rinkinius visiems metų sezonams: pavasariui, rudeniui ir žiemai. Tik dar nesame galutinai apsisprendę, kokie tai galėtų būti produktai,“ – sako Selina Zdanevičiūtė.

 

Dantų valymas gali virsti azartišku iššūkiu

 

Kita bendrovė iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos kuria programėlę, padėsiančią vaikams teisingai valytis dantis.

Bendrovė „Dentalarm“ „Kalėdinėje eXpo“
Bendrovė „Dentalarm“ „Kalėdinėje eXpo“

„Šiemet mokykloje mums teko užduotis sukurti bendrovę. Visi šioje programoje esame naujokai, nieko panašaus iki šiol nebuvome darę. Laimei, turėjome labai gerą mokytoją, Sandrą Paštuolytę, kuri yra parengusi labai daug mokinių bendrovių. Pirmiausia reikėjo pradėti nuo idėjos. Pastebėjome, kad tiek mums, tiek jaunesniems vaikams sunku valytis dantis visą rekomenduojamą laiką – dvi minutes. Sugalvojome, kad galėtume sukurti programėlę, kuri mokytų dantis valytis teisingai, rodytų visus veiksmus tiek laiko, kiek ir reikėtų juos atlikti. Tuomet atlikome apklausą (savo šeimų ir nusiuntėme į savo klasės grupę),  išsiaiškinome, jog 7 iš 10 apklaustųjų norėtų tokios programėlės“, – pasakoja bendrovėss „Dentalarm“ vadovas Kipras Zabulis.

 

„Dentalarm“ programuotojas Ignas Kalvinskas sako, jog programėlė yra pradinėje stadijoje. Tačiau iki Nacionalinės mokomųjų bendrovių eXpo planuojama į ją įdiegti įdomesnių funkcijų. Pavyzdžiui, prie programėlės prisijungęs vartotojas gali rinkti kasdieninių prisijungimų ruožą (angl. streak). Reguliarūs prisijungimai būtų apdovanojami taškais, o šiuos programėlės parduotuvėje būtų galima išsikeisti į virtualius prizus, skatinančius ir toliau prisijungti bei reguliariai valytis dantis.

 

„Galvojame sukurti ir įvairių iššūkių – visa tai tam, kad vaikams būtų įdomu naudotis programėle, valydamiesi dantis jie norėtų ją įsijungti. Idėjų turime labai daug – dabar tik laukia nemažai darbo“, – sakė Ignas Kalvinskas.

 

„Vis tik pagrindas būtų dantų valymo edukacija, ji rodytų, kaip keisti įvairias dantų valymo zonas per tas numatytas dvi minutes dantų valymo. Svarstome bendradarbiauti ir su stomatologijos klinikomis – kad galėtume aprašyti, pavyzdžiui, kokie yra dažniausiai pasitaikantys dantų gedimai, jų priežastys“, – sako Kipras Zabulis.

 

Vaikinai svarsto į programėlę įtraukti ir vaizdinius patarimus, kaip tinkamai išsivalyti dantis su dantų siūlu.

 

Iš Kalėdinės eXpo išsinešė šūsnį patarimų, kaip tobulinti verslą

 

Pirmoji didelė eXpo, kurioje dalyvavo „Dentalarm“ buvo Kalėdinė mokomųjų bendrovių eXpo.

„Nieko nelaimėjome, bet išsinešėme labai daug patirties. Prie stendo prieina žmonės, jiems pristatai idėją, o jie kiekvienas duoda atgal dar daugiau idėjų! Pavyzdžiui, turėjome programėlės idėją, bet netaikėme jokių rinkodaros priemonių – komisija mums davė patarimų, nuo ko pradėti. Išmokome daryti finansines ataskaitas, sužinojome, kad reikia rinkti išlaidų čekius ir suvesti išlaidų bei pajamų ataskaitą. Jau nekalbant apie įgautą viešojo kalbėjimo patirtį!“, – sakė K. Zabulis. Savo gimnazijoje surengtoje tik gimnazijos moksleivių eXpo komanda , „Dentalarm“ yra laimėjusi pirmąją vietą.

Už naudojimąsi programėle sumokėtų jos vartotojai, tačiau visiška minimalų mokesti – apie 7 eurus per metus.

 

„Kadangi eXpo – jau visai netoli, dirbsime maksimaliai, kad turėtume bent jau veikantį programėlės prototipą,“, – sakė K. Zabulis.

 

Vaikinai jau sužinojo, kiek kainuoja programėlę išleisti Google Play ir Apple Store programėlių platformose. Kadangi tam paaukos surinktą pradinį kapitalą, „Dentalarm“ siekia, kad jų programėlė iki išleidimo veiktų kaip įmanoma geriau, nestrigtų.

 

Šias ir dar daugiau nei pusšimtį moksleivių bendrovių galėsite sutikti, jų produkcijos įsigyti prekybos centre „Vilnius Outlet“ jau gegužės 17-ą dieną. Vienos geriausios moksleivių bendrovės jau laukia paruoštas kelialapis į Europos antreprenerystės festivalį „Gen-E“ Italijoje, Katanijos regione.  Primename, jog praėjusiais metais Mažeikių moksleivių bendrovei „Brailliant“ pavyko laimėti rekordiškai aukštą apdovanojimą šiame konkurse – antrąją vietą.