Artėjant didžiausioms metų šventėms, į Vilnių po pandemijos pertraukos sugrįžta didžiausia jaunųjų verslininkų kalėdinė mugė. „Lietuvos Junior Achievement“ gruodžio 11-ąją dieną parodų ir kongresų rūmuose „LITEXPO“ kviečia sutikti net 130 jaunųjų bendrovių. 

 

Mugė sugrįžta po metų pertraukos

 

Kalėdinė „eXpo“ — tai kasmetinis „Lietuvos Junior Achievement“ renginys, kai moksleiviai, mokyklose kuriantys verslus, pirmą kartą viešai pristato savo verslo idėjas, sukurtus gaminius ir paslaugas. 

 

„Sugįžtant Kalėdoms, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų, norime suteikti progą vilniečiams bei miesto svečiams susipažinti su šiemet mokyklose susikūrusiais jaunaisiais verslais“, sako „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė. Anot jos, šįkart mugėje — ypač motyvuotos ir pasiruošusios komandos. „Šiemet „accelerator_x“ programa išaugo net tris kartus — Lietuvos mokyklose veikia daugiau nei 800 jaunųjų bendrovių. Geriausios 130 buvo pakviestos savo produktus ar paslaugas pristatyti kalėdinėje „eXpo“, todėl tikimės, jog mugės lankytojai bus maloniai nustebinti mokinių išradingumu bei originaliomis idėjomis“.

Šiemet „accelerator x” programos įgyvendinimą visos Lietuvos mastu inicijavo verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva”.

„Džiaugiamės, jog galėjome prisidėti prie verslumo ugdymo mokyklose perkėlimo į kitą lygį. Šiemet kaip niekad didelė moksleivių dalis ne tik galėjo išbandyti, ką reiškia būti verslininku, bet ir iš esmės patobulinti savo verslumo įgūdžius – mokėsi lyderystės, prisiimti atsakomybę, rizikas, įgijo pasitikėjimo realizuoti savo idėjas. Investicija į moksleivių verslumo ugdymą per praktinę patirtį yra mūsų šalies ateitis. Kalėdinė „eXpo“ paroda ir beveik pusantro šimto moksleivių komandų – puikus įrodymas, kad esame teisingame kelyje ir kiek dar daug visi kartu turime padaryti ugdydami verslumo įgūdžius jau mokyklos suole“, – kalba Inga Juozapavičienė, „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorė.

 

„Valstybės prisidėjimas prie praktinio moksleivių verslumo mokymo leidžia mums kurti ilgalaikį poveikį. Kai mokiniai savo antrepreneriškus gebėjimus ugdo nuo mokyklos suolo, galime tikėtis verslios Lietuvos ateities“, dėkoja A.Rusteikienė.

 

Kalėdinę dovaną išsirinks kiekvienas

 

Organizatoriai pasakoja, kad mugėje dalyvaus itin įvairios jaunosios bendrovės. Anot jų, „eXpo“ bus galima įsigyti išmanių šachmatų rinkinių, atnaujintos tekstilės gaminių, kalėdinių papuošimų, rankų darbo kosmetikos, natūralių žvakių, originalių aksesuarų, įvairių rankdarbių, arbatų ir kitų produktų. Be to, mugėje savo produktus pristatys ir tos jaunosios bendrovės, kurios pasirinko kurti tech sprendimus, tad parodos lankytojai galės susipažinti su inovatyviausiomis idėjomis, pretenduojančiomis tapti ateities vienaragiais. 

 

Mugėje dalyvaujančios bendrovės taip pat daug dėmesio skiria savo produktų bei paslaugų tvarumui. „Jaunoji bendrovė iš Druskininkų „Businesstech“ gamina tvarius žaislus, „Harmony Candles“ iš Kaišiadorių — tvarias žvakes, sostinė džiugina emocinės sveikatos sprendimus kuriančiu startuoliu „Artanau“. Tai tik keli pavyzdžiai, kaip plačiai tvarumo idėjos yra pasklidusios Lietuvoje, ir kokios jos svarbios jaunajai kartai.“, sako parodos organizatorė A.Rusteikienė.

 

Mugė – įkvėpimo šaltinis

 

Organizatoriai priduria, kad tradicija tapusi mugė kasmet sukviečia šimtus lankytojų, kurie mielai dalinasi savo patirtimi su mokiniais bei skatina juos tęsti pradėtą veiklą.

 

„Smagu stebėti, kaip auga moksleivių verslai, kai jie gauna pakankamai pagalbos ir patarimų iš profesionalų. Tokie renginiai, kaip „eXpo“, yra labai svarbūs jauniesiems verslininkams, tad kiekvienas ten nupirktas produktas gali tapti postūmiu toliau vystyti savo verslą.“, pasakoja A.Rusteikienė. „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė prideda, kad moksleiviai savo ruožtu atsidėkoja stipriu įkvėpimo užtaisu. „Po „eXpo“ sulaukiame daug atsiliepimų, kad mugės dalyviai įkvepia veikti, siekti daugiau. Matyti, kaip tokio amžiaus vaikai jau kuria savo verslus ir drąsiai juos pristato — tai labai įkvepia“.

A.Rusteikienė sako, kad šiemet mugė bus dar įdomesnė — joje pasirodys atlikėjas Jurgis Didžiulis bei įdomiojo mokslo grupė „N2“.

 

Komisija išrinks didžiausią pažangą padariusias bendroves

 

Mugės metu jaunosios bendrovės ne tik pristatys savo produktus bei paslaugas, bet taip pat bus ir įvertintos komisijos. „Litexpo“ susirinks didesnė nei 200 žmonių komisija — tai verslo profesionalai, partneriai, politikos atstovai. Organizatoriai pasakoja, kad kiekviena bendrovė sulauks trijų komisijų apsilankymų — patariamosios, bendrosios, kurios tikslas išrinkti tris pirmąsias vietas, bei nominacijas įsteigusių organizacijų atstovų. „eXpo“ savo nominacijas įsteigė net 20 skirtingų „Lietuvos Junior Achievement“ partnerių.

 

Organizatoriai pabrėžia, kad renginys yra nemokamas ir atviras visiems, tačiau privaloma registracija. Daugiau informacijos: expo.lja.lt

 

Apie „Lietuvos Junior Achievement“ ir „accelerator_x“

 

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“,  „Narbutas“, „Scandagra“. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt

 

„accelerator_x“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.