Psichologijos, o vėliau ir sociologijos studijas baigusi Deimantė Gutauskaitė jau pusmetį sėkmingai dirba Produkto vadove finansinių technologijų startuolyje. Jauna mergina atvirauja, kad kelias iki šios pozicijos buvo kupinas dvejonių ir ieškojimų, tačiau jai itin pagelbėjo įvairios programos. Jų dalimi ji jau kelerius metus yra ir pati, dalyvauja rinktis informacinių technologijų (IT) ar verslumo sritis mokines skatinančioje programoje „Empowering Girls“. Ir vis kartoja, kad svarbiausia – išdrįsti pamėginti, nes pasirinktos studijos nenulemia viso likusio gyvenimo.

 

Svajojo tapti psichologe

 

Dar sėdėdama mokyklos suole Deimantė tvirtai žinojo, kad užvėrusi šios įstaigos duris ners į psichologijos studijų vingrybes. Tam ruošėsi jau ne vienerius metus ir visą dėmesį kreipė į tas mokslo kryptis, kurios pravers ateityje, atsisakė tuomet nereikalingomis pasirodžiusių informatikos pamokų. Pradėjusi su Vilniaus universitetu susijusį gyvenimo etapą mergina linko dirbti jau ne su pavieniais klientais, o organizacijomis, kas galiausiai ją nuvedė į žmogiškųjų išteklių sritį – pirmąja jos karjeros stotele tapo tarptautinė finansinių paslaugų bendrovė.

 

„Šis darbas buvo kiek kitoks, nei galima pagalvoti – buvau atsakinga už sistemų, kurios padeda atlikti žmogiškųjų išteklių specialistų darbą, palaikymą. Man tai patiko, buvo įdomu sužinoti, kaip veikia įvairūs procesai, tad šios srities nebeapleidau: kiek vėliau išvykau į Nyderlandus studijuoti sociologijos, bet grįžusi įsidarbinau kitoje kompanijoje, paslaugų centro žmogiškųjų išteklių skyriuje. Čia dirbau su automatizavimo ir skaitmenizavimo projektais, teko analizuoti ir ieškoti sprendimų, kaip procesus paversti patogesniais ir paprastesniais“, – apie savo karjeros pradžią pasakoja Deimantė.

 

Ieškojo kito kelio

 

Toks karjeros posūkis Deimantei leido įsitikinti, kad bent jau šiuo metu reikia išsižadėti mokykloje užgimusios svajonės tapti psichologe ir drąsiau žengti link naujo tikslo – įsitvirtinimo IT srityje. Tačiau merginą iškart pristabdė kitų klausimai: juk keičiant savo karjerą viską reikia pradėti nuo nulio, dažnai – nuo neapmokamos praktikos, tad ar ji tam yra pasiryžusi? Visgi pašnekovė buvo įsitikinusi, kad egzistuoja ir kitas kelias, žinoma, galbūt ne pats lengviausias ir trumpiausias.

 

„Užsibrėžiau tikslą išmėginti produkto valdymo sritį ir po darbo valandų pradėjau programavimo kursus. Įgavusi daugiau patirties nusiunčiau paraišką dalyvauti moterų persikvalifikavimą į technologijų sritį skatinančioje „Women Go Tech“ iniciatyvoje, kuri tapo tramplinu į tolimesnę karjerą: dalyvavau susigaudyti plačiame IT vandenyne padėjusiuose renginiuose, gavau nesuskaičiuojamą daugybę gerų patarimų ir praktinių žinių. Ši programa parodė, kad yra nemažai padėti norinčių žmonių, tačiau mes tiesiog neprašome šios pagalbos. O juk tereikia pasiūlyti susitikti ir pasikalbėti“, – pataria pašnekovė. 

 

Drąsiau IT srityje pradėjusi jaustis Deimantė galiausiai atsidūrė finansinių technologijų startuolyje. Čia ji tapo produkto vadove, atsakinga už produkto vystymą, jo pritaikymą kliento poreikiams ir patrauklumo rinkoje didinimą. Tiesa, kaip pati atvirauja, tokias pareigas gavo su tam tikru pasitikėjimo kreditu – tuomet ji dar neturėjo daug patirties produkto valdymo srityje.

 

„Manau, kad atsidurti čia man labai padėjo ir pačios industrijos naujumas, sukauptos žinios, komunikabilumas ir noras tobulėti. Pastarasis yra labai svarbus IT srityje, kurioje niekada nenustojama mokytis, nes industrija itin greitai keičiasi“, – neabejoja mergina.

 

Teko įveikti dvejones

 

Deimantė skaičiuoja, kad nuo supratimo, kurioje srityje ji norėtų dirbti, iki darbo pradžios startuolyje prabėgo maždaug dveji metai. Šis virsmas ir naujų iššūkių pasitikimas jai tapo geriausiu pavyzdžiu, kad mokslai universitete toli gražu neapsprendžia karjeros, neįpareigoja žengti būtent tuomet pasirinktu karjeros keliu. 

 

„Visų pirma bandžiau rasti atsakymą, ko norėčiau. Galvojau, kas sekasi, kokios galimybės atsiveria pasirinkus vienokią ar kitokią sritį. Taip pat supratau, kad norint persikvalifikuoti būtina užmegzti ryšį su kitą sritį pasirinkusiais žmonėmis, nes kai verdi savo profesijoje ir darbe, nebematai, kas vyksta aplinkui“, – prisimena IT specialistė.

 

Dar vienas, ne ką mažesnis merginos laukęs iššūkis – atsikratyti nuolat apnikdavusių dvejonių: juk dažnai tekdavo ieškoti informacijos ir mokytis iki pat išnaktų, tad, natūralu, kartais pritrūkdavo jėgų ir, galiausiai, motyvacijos. Taip pat apnikdavo mintys, kad galbūt dar nėra sukaupta pakankamai reikalingų kompetencijų. 

 

„Man buvo labai svarbu savęs nespausti ir suprasti, kokioje situacijoje esu. Reikėjo atsakyti į klausimus, ar esu patenkinta dabartine padėtimi, pagalvoti, kas būtų, jei nieko nekeisčiau. Didžiausia motyvacija atsirado tada, kai kažką daryti buvo sunku, bet nedaryti dar sunkiau“, – teigia mergina.

 

Nusprendė dalintis patirtimi

 

Pažvelgusi į nueitą kelią Deimantė nutarė išmoktomis pamokomis pasidalinti su „The Coca-Cola Foundation“ finansuojamo pokyčio projekto „Empowering Girls“, kurį inicijavo „Lietuvos Junior Achievement“ ir organizuoja kartu su „Women Go Tech“, programų dalyvėmis. Šio projekto metu „Women Go Tech“ programoje patirties pasisėmusios merginos keliauja po mokyklas visoje šalyje ir dalinasi savo karjeros istorijomis, skatina domėtis technologijomis ir rinktis su jomis susijusias studijas bei profesijas.

 

Imtis šios veiklos pašnekovę taip pat paskatino supratimas, kad jei būtų turėjusi dabar esamas galimybes, galbūt ji savo karjerą visai kita linkme būtų pakreipusi kur kas anksčiau. Kadangi ji užaugo Panevėžio rajone, nusprendė mokyti turinčias mažiau galimybių – ji jau motyvavo Anykščių rajono Kavarsko miestelyje besimokančias merginas, o ateityje ketina aplankyti dar kelias mažesnes mokyklas.   

 

„Puikiai suprantu, kad miestuose vaikai yra ir taip informuoti, turi daugiau galimybių tobulėti, o į mažesnes mokyklas ir atokesnius šalies kampelius įvairūs projektai ateina toli gražu ne visada. Man pavydu, kad dabar yra tiek daug galimybių, jos visos lengvai pasiekiamos internetu. Tereikia plėsti akiratį ir neužsisėdėti vienoje vietoje“, – patarimais dalinasi ilgą kelią nuo psichologijos studijų iki technologijų srities nuėjusi specialistė.