Vasario 26 dieną ekonomikos, finansinio raštingumo ir verslumo ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ Ukmergėje įteikė pirmąsias bendradarbiavimą simbolizuojančias lenteles Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijų vadovams. Organizacija su šia iniciatyva ketina apkeliauti visus Lietuvos regionus – lentelės teikiamos mokykloms, kurios 3 ir daugiau metų nuosekliai įgyvendina „Lietuvos Junior Achievement“ programas. Šis bendradarbiavimo ženklas ant mokyklos sienos parodo, jog šioje įstaigoje gimsta moksleivių verslai ir naujos sėkmės istorijos.

 

Ukmergės kraštotyros muziejuje vykusiame renginyje dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės vadovai, mokyklų, švietimo skyriaus atstovai, „Lietuvos Junior Achievement“ tinklo mokyklos, verslo atstovai bei antreprenerystės ugdymo programas jau išbandę moksleiviai. Po trumpo Ukmergės mokyklose įgyvendinamų finansinio raštingumo ir antreprenerystės programų pristatymo, vyko diskusija apie verslumo ugdymo patirtį ir šių programų metu ugdomus moksleivių bendruosius gebėjimus.

 

Ukmergė – pavyzdys, kai visi supranta verslumo ugdymo reikšmę

 

„Jūs („Lietuvos Junior Achievement, – red. past.), jaunimas ir verslas – visa tai sudaro Lietuvos ateitį. Tad kurkime tą ateitį kartu,“ – tardamas sveikinimo žodį paragino Ukmergės rajono savivaldybės meras Darius Varnas.

 

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, taip pat organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ valdybos narys Vaidotas Kalinas priminė visiems citatą iš filmo „Mauglis“ – „Aš ir tu – vieno kraujo mes abu“.

 

„Ukmergė, manau, yra puikus pavyzdys, kur švietimo skyriaus specialistai, mokyklų vadovai, mokytojai, patys moksleiviai ir verslininkai gali taip pasakyti: „Aš ir tu – vieno kraujo“. Tuomet pavyksta taip sklandžiai dirbti kartu,“ – sakė V. Kalinas.

Ukmergės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas
Ukmergės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas. Tautvydo Juknevičiaus nuotr.

„Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė atskleidė, jog šios organizacijos mokymo programomis naudojasi arba mokomąsias mokinių bendroves per metus kuria maždaug 50 tūkst. moksleivių visoje Lietuvoje.

 

Ukmergėje verslumo ugdymo programas diegia jau 8 mokyklos, daugiau nei 600 moksleivių mokosi iš organizacijos parengtų programų, išbando verslą praktiškai, dalyvauja „accelerator_x“ mokomųjų mokinių bendrovių kūrime.

 

Verslams naudinga prisistatyti net patiems mažiausiems

 

A. Rusteikienė sakė, jog nors organizacija jau veikia tris dešimtmečius, tik pastaraisiais metais sukurtos programos jaunesniems moksleiviams – atskiros programos skirtos pradinukams, o 5-8 klasių moksleiviai jau gali praktiškai išbandyti verslą, dalyvaudami „AcceleratorX junior“ verslo kūrimo programoje. Tokiu būdu kuriamas progresinis ugdymo modelis – moksleiviai antreprenerystės, finansinio raštingumo, ekonomikos žinių ir ugdymo karjerai patirtis gauna kiekvienais metais nuo pirmųjų iki baigiamųjų klasių.

 

Tokį modelį palaiko ir „Lietuvos Junior Achievement“ valdybos pirmininkas, filantropas Vladas Lašas.

Iš kairės: Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė, LJA valdybos pirmininkas Vladas Lašas, moksleivė Saulė Petrauskaitė
Iš kairės: Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė, LJA valdybos pirmininkas Vladas Lašas, moksleivė Saulė Petrauskaitė. Tautvydo Juknevičiaus nuotr.

„Jei verslas galvoja apie ilgalaikę savo ateitį – turi galvoti ir apie dabartinius pirmokus arba penktokus. Turi galvoti, kas dirbs šiame versle. Žinau pavyzdžių iš savo įmonės „Elinta“, kurią kasmet aplanko, joje vykstančius procesus pamato bent 1000 moksleivių. Jau yra darbuotojų, kurie įsidarbina ir sako, kad buvo čia būdami mokiniai ir būtent tuomet nusprendė, kad nori čia dirbti, pasirinko studijų kryptį. Ir šiandien jie – jau įmonės darbuotojai. Turime padėti moksleiviams tapti kūrybingais, atsakingais žmonėmis, išmokyti dirbti komandoje,“ – kalbėjo V. Lašas.

Renginyje dalyvavusi Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė prisiminė pirmą kartą, kai apsilankė vienos gimnazijos dirbtuvėse ruošiantis eXpo parodai.

 

„Tuomet išsinešiau tokį pasididžiavimą moksleiviais! Jie renka vaistažolių rinkinius, verda muilus, spausdina produktus 3D spausdintuvu – šie moksleiviai jau visiškai kitokie, nei buvome mes. Jie gali „pasimatuoti“ tiek sau įdomų verslą, tiek tinkamiausią profesiją. Vertę įgauna inovacijos, kuriami socialiniai – bendruomenei naudą nešantys – verslai“, – sakė I. Pračkailė.

 

Mokomosios bendrovės nauda: ne tik praktinė patirtis, bet ir savęs pažinimas, naudingi kontaktai

 

Renginyje patirtimi vedant pirmyn mokomąsias mokinių bendroves dalinosi ir dvi mokytojos. Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Edita Pečiulienė kalbėjo, jog „Lietuvos Junior Achievement“ verslumo ugdymo programos nėra tik „pirk-parduok“.

 

„Jos moko moksleivius daugybės įgūdžių. Man pasisekė, kad mano moksleiviai buvo labai imlūs, iniciatyvūs. Kita vertus, tai tokia veikla, kuria mokytojas turi „degti“, kad įžiebtų ir savo mokiniuose norą drąsiai išbandyti verslą. Matau Ukmergėje daugybę mokytojų, kurie palaiko šią idėją,“ – kalbėjo E. Pečiulienė.

 

Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Edita Pečiulienė (dešinėje) su kitomis mokytojomis ir moksleive Gertrūda Baublyte
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokytoja Edita Pečiulienė (dešinėje) su Agne Tėvelyte-Petroniene  ir moksleivėmis. Tautvydo Juknevičiaus nuotr.

 

Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos mokytoja Gražina Medišauskienė pastebėjo, jog moksleiviai labai nori užsidirbti savų pinigų. Viena iš jos ugdytų mokomųjų mokinių bendrovių gamino muilus, kita – gamino specialius rėmelius, ant kurių galima piešti kreidelėmis. Dabar jau net dvi G. Medišauskienės kuruojamos vaikinų komandos dirba ir ruošiasi regioninei mokomųjų bendrovių parodai – Ukmergės eXpo – kuri įvyks balandžio 12 dieną prekybos centre „Eifelis“.

 

Kokios patirties suteikia mokomosios bendrovės kūrimas dalinosi dvi Ukmergės moksleivės.

 

Gertrūda Baublytė teigė, jog ši patirtis padėjo daug sužinoti apie save: atpažinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, dalintis užduotimis komandoje išnaudojant jos narių stipriuosius gebėjimus.

 

„Antrus metus dirbame su ta pačia komanda – tik jau su kita verslo idėja. Noriu tęsti šią veiklą iki pat mokyklos baigimo. Viena įspūdingiausių patirčių buvo kelionė su mokytoja į Latvijoje organizuotą tarptautinę mokomųjų bendrovių eXpo. Parsivežėme daugybę kontaktų ir ryšių,“ – sakė G. Baublytė.

 

Gimnazistė Gertrūda Baublytė
Gimnazistė Gertrūda Baublytė

 

Ukmergėje užgimusi socialinė bendrovė – programėlė gelbės turintiems dislekcijos sutrikimą

 

Mokomosios bendrovės „Dyslexia Rainbow“ narė Saulė Petrauskaitė kartu su komanda dar šiųmetinėje „Kalėdinėje eXpo“ pelnė antrosios vietos apdovanojimą ir specialų apdovanojimą kaip socialiai atsakingiausia mokomoji bendrovė. Jie kuria programėlę disleksijos sutrikimų turintiems žmonėms.
„Praėjusiais metais patyrėme nesėkmę ir iš jos pasimokėme. Norisi padėkoti mūsų mokytojams, taip pat bendrovės nariams – jei ir kyla kokių nesutarimų, viską išsprendžiame. Šiuo metu turime užbaigti programėlės dizainą ir jį visiems pristatysime „Ukmergės eXpo“ balandžio 12-ą dieną,“ – sakė S. Petrauskaitė.

Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos bendruomenė su „Lietuvos Junior Achievement“ atstovais
Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos bendruomenė su „Lietuvos Junior Achievement“ atstovais

Renginio pabaigoje ilgametį bendradarbiavimą žyminčios stiklinės lentelės buvo įteiktos Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijų atstovams. „Lietuvos Junior Achievement“ Ukmergėje tik pradėjo savo kelionę per Lietuvos regionus – artimiausiu metu šios organizacijos atstovai aplankys Jonavą ir Mažeikius.