Prestižiniuose Europos antreprenerystės festivalio „Gen–E“ apdovanojimuose Estijoje paskelbti geriausi jaunieji (mokomieji mokinių ir studentų) Europos verslai. „Junior Achievement Alumni“ lyderystės apdovanojimu buvo pastebėti ir augančios kartos perspektyviausi lyderiai. Tarp 8 apdovanotų laureatų yra ir lietuvė, vienuoliktokė Agnietė Kučinskaitė iš Klaipėdos Vydūno gimnazijos. Mergina apdovanojimą gavo už įkvepiantį lyderystės atsiskleidimą vystant jaunąją bendrovę, kuri gegužę buvo pripažinta geriausia Lietuvoje.

Agnietė su komanda šiemet užaugino geriausią Lietuvos mokinių jaunąją bendrovę „Dentinullas“. Mokiniai, dalyvaudami jaunųjų bendrovių kūrimo programoje „accelerator_x“, gamino sausą dantų pasta, kurios formulę sukūrė itin atidžiai – tobulai versijai atrasti prireikė 55 bandymų. Sukūrę patrauklų ir pelningą produktą, išmokę puikiai pristatyti savo verslą, jie laimėjo „Nacionalinę jaunųjų bendrovių eXpo“ ir gavo kelialapį atstovauti Lietuvai geriausios Europos jaunosios bendrovės konkurse „Gen–E“ Taline.

 

„Junior Achievement Alumni“ lyderystės apdovanojimą gavę jaunuoliai – iš visos Europos. Kartu su Agniete ant scenos apdovanojimo atsiimti lipo lyderiai iš Prancūzijos, Latvijos, Graikijos, Kipro, Norvegijos ir kitų šalių. Apdovanojimas įteikiamas įvertinus kandidato elgesį (sąžiningumą, nuolatinį augimą), lyderystės įgūdžius, gebėjimą vadovauti komandai ir atitikimą Alumni bendruomenės vertybėms (entuziazmas, siekis dalintis savo žiniomis, tvarumo siekis).

„Šie „Dentinullo“ sukūrimo ir vystymo metai man yra vienas didžiausių laimėjimų. Per 7 mėnesius aš, būdama vienuoliktokė, sugebėjau inicijuoti ir verslą pradėti nuo nulio, kartu su komanda jį vystyti bei atstovauti Lietuvą didžiausiame antrepenerystės renginyje Europoje, Taline.

Europos Alumni lydersytės apdovanojimas, kurį gavo vos 8 moksleiviai, man reiškia labai daug. Visų pirma – tai galimybė daryti pokytį. Lydersytė nėra vien tik apie buvimą aktyviu, tai yra apie galimybę keisti kitų žmonių nuomonę bei kurti kitokį pasaulį. „Junior Achievement“ alumni bendruomenė – tai lyg didelė šeima, kurioje jautiesi priimtas ir galintis veikti kartu su lygiai taip pat motyvacija užsidegusiais jaunais žmonėmis. Apdovanojimas man leido susipažinti su žmonėmis iš visos Europos, įsigilinti į skirtingas kultūras ir svarbiausia – susikurti didžiulį draugų ratą visam gyvenimui“, – pasakoja Agnietė.

 

Lyderystė: atsiskleidžia ar užauga?

Jaunųjų bendrovių kūrimo programa „accelerator_x“ sukurta taip, jog mokiniai įgautų daug antreprenerystės kompetencijų. Viena iš jų – lyderystė.

„Kai kalbame apie lyderstę, dažnai žmonės sako, kad lyderiu gimstama, tačiau aš su tuo ne visai sutinku. Viename „The Leadership“ tyrime buvo apskaičiuota, kad lyderystė 76% yra išmokta ir tik 24% nulemta genų. Tai galiu patvirtinti sava patirtimi – vaikystėje buvau labai uždara. Prireikė nemažai laiko, tačiau dabar jau galiu tvirtai ir laisvai jaustis scenoje, spręsti kylančias problemas komandoje. Intraversiškumas niekur nedingo, tačiau manau, kad jautrumas ir įsigilinimas į žmonių emocijas, išgyvenimus labai padeda lyderiui užauginti stipresnį ryšį bei pasitikėjimą, o tai praverčia dirbant komandoje“, – mintimis dalinasi A.Kučinskaitė.

Pokyčius programos dalyviuose pastebi ir programos organizatoriai. „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė teigia, kad lyderystė yra viena iš tų savybių, kurios per metus, praleistus kuriant jaunąsias bendroves, patobulėja labiausiai. Pernai kartu su „Versli Lietuva“ atliktas „accelerator_x“ dalyvių tyrimas parodė, jog programos metu stiprėja mokinių gebėjimas sutelkti komandą, prisiimti atsakomybę.

„Didžiuojamės Agniete, ji savo komandą į priekį vedė visus mokslo metus. Drąsiai reiškė savo nuomonę, bet įsiklausė į komandos narių pastabas, rūpinosi ne tik rezultatais, bet ir procesu, nuoširdžiai stengėsi sukurti kuo kokybiškesnį produktą. Atrodo, jog ji pajuto, ką iš tikrųjų reiškia antreprenerystė“, sako Andželika Rusteikienė, „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė.

Apie „Lietuvos Junior Achievement“ ir „accelerator_x“

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderė Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“, strateginės plėtros partnerė „Inovacijų agentūra“ bei strateginiai investuotojai „UPS“, „Narbutas“, „Scandagra“, partneriai „Coca-Cola Foundation“, „MJJ fondas“ ir kiti. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt

„accelerator_x“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.