Kauno moksleiviai žengia į verslą – pristatė 32 inovatyvias idėjas

Klaviatūros priedas, pagreitinantis darbą kompiuteriu, mokykloms pritaikyta išmaniųjų telefonų programėlė, leidžianti greičiau ir patogiau moksleiviams pasižiūrėti naujienas, tvarkaraščius bei bendrauti su mokytojais. Kuprinė, LED lempučių pagalba tamsiu paros metu kelyje apsauganti žmogų nuo nelaimingų atsitikimų – tai tik trys iš 32 inovatyvių verslo idėjų lapkričio 13 d. Kauno technologijų universitete pristatytų Kauno miesto bendrojo ugdymo įstaigų mokinių mokomųjų bendrovių konkurse „Startuolių mugė“.

Tarptautinei verslumo savaitei paminėti Kauno pedagogų kvalifikacijos centro ir Kauno miesto metodinio ekonomikos būrelio organizuotame renginyje savo verslo idėjas pristatė net 32 jaunųjų verslininkų bendrovės iš 19 „Lietuvos Junior Achievement“ mokinių mokomųjų bendrovių programoje dalyvaujančių Kauno bendrojo ugdymo įstaigų. Moksleivių kuriamiems verslams už geriausias idėjas iš įvairių organizacijų sudaryta kompetentinga vertinimo komisija įteikė net 11 nominacijų skirtingose srityse.

Viena iš renginio organizatorių, Kauno miesto ekonomikos metodinio būrelio pirmininkė, ekonomikos mokytoja ekspertė Sandra Paštuolytė džiaugiasi moksleivių pristatytomis pažangą skatinančiomis verslo idėjomis. „Labiausiai džiaugiuosi mokinių ir mokytojų įdirbiu sugalvotomis ir išplėtotomis idėjomis, nes mugėje vyravo inovatyvios, kūrybiškos, socialiai atsakingos idėjos, kurios, tikiu, kad ateityje efektyviai spręs vartotojų problemas“, – pasakoja mokytoja. S. Paštuolytė įsitikinus, kad mokinių mokomųjų bendrovių veikla kuria didžiulę pridėtinę vertę Lietuvos ateičiai, nes mokiniai skatinami kurti savo idėjas, prototipus, produktus, paslaugas, ko pasekoje vystys savo verslus ir kurs darbo vietas.

Mugės metu moksleiviai pristatė aplinkosaugą vystančių verslo idėjų. „Už geriausią produkto pristatymą“ nominaciją pelniusi jungtinė 5-6 klasių mokinių mokomoji bendrovė „EcoLithuania“ iš Erudito licėjaus pastebėjo, kad miesto parkuose dažnai perpildomi šiukšlių konteineriai, todėl parkų lankytojai kartais atliekas išmeta ir šalia šiukšliadėžių. Vaikai ėmėsi išspręsti šią problemą ir sukūrė šiukšlių maišelius, kuriuos galima užsidėti ant rankos ar, pavyzdžiui, tvirtinti prie dviračio ir taip prisidėti prie gamtos priežiūros. „Tiek savivaldybė, tiek mes patys atsakome už gražią ir tvarkingą miesto žaliąją zoną – parkus, miškus“, – savo požiūriu apie aplinkosaugą pasidalino jaunųjų verslininkų komanda iš Erudito licėjaus. Gamtos išsaugojimo neužmiršo ir savo bendrovę atidarę Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijos mokiniai. „Už draugiškiausią aplinkai verslo idėją“ apdovanota komanda „ECOfantastic“ mugės dalyviams pristatė žaislus, kuriuos patys mezga perdirbdami aliuminio skardines.

Vystydami savo verslo idėjas bei steigdami savo įmones mokiniai prisilietė ir prie socialinių problemų. Kovo 11-osios gimnazijos moksleiviai įkūrę bendrovę „Second Touch“ gamina įvairius dirbinius iš antrinių odos žaliavų, į gamybos procesą įtraukdami ir vaikus su negalia. Jaunieji verslininkai neįgaliuosius išmokė bendradarbiauti, pildyti priėmimo į darbą dokumentus, prekiauti, o tuo pačiu ir ugdytis – lavinti savo rankų smulkiąją motoriką. „Socialiai atsakingu verslu“ pripažinta moksleivių komanda gamina papuošalus, diržus, pinigines ir kitus smulkius rankų darbo gaminius, taip pat lauko baldus. Apdovanota „už geriausią sprendimą mažiausiais kaštais“ mokinių bendrovė „Pajunsk 3D“ iš Kauno „Aušros“ gimnazijos susirinkusiems pristatė 3D spausdintuvu sukurtus įvairių lėktuvų modelius, kuriuos liesdami neregiai susipažins ir įsivaizduos kaip atrodo skirtingi orlaiviai. Idėją mokiniai generavo kartu su Aviacijos muziejaus atstovais, kurie teigė norintys tokiais moksleivių sukurtais lėktuvų modeliais papildyti ir savo muziejaus ekspoziciją.

Komanda iš Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos „BRIGHT LIGHT“ pasiryžo sumažinti nelaimingų įvykių skaičių keliuose. „Inovatyviausios idėjos“ nominaciją laimėjęs produktas – mokinių kurta kuprinė, kuri LED lempučių pagalba naktį apšvies ją užsidėjusį kelių eismo dalyvį ir taip leis jį lengviau pastebėti vairuotojams.

Konkurso metu mokinių sukurtos bendrovės taip pat apdovanotos „už labiausiai mokyklos bendruomenei pritaikytą produktą“ (VDU „Rasos“ gimnazijos mokinių komandos „Home Industries“ sukurta mokykloms pritaikyta išmaniųjų telefonų programėlė, leidžianti greičiau ir patogiau moksleiviams pasižiūrėti naujienas, tvarkaraščius bei bendrauti su mokytojais), „už įdomiausią technologinį sprendimą“ (Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos mokinių komandos „NUMCUT“ sukurtas klaviatūros priedas, pagreitinantis darbą kompiuteriu), „už perspektyviausią idėją uždirbti daugiausiai pelno“ (Kauno buitinių paslaugų ir verslo mokyklos mokinių komandos „HOSTORA“ mokyklos bendruomenei siūlomos tinklalapių kūrimo paslaugos), „už kūrybiškiausią idėją“ (KTU inžinerijos licėjaus mokinių komandos „Shop&Rock“ iš miltų, druskos, vandens ir įvairių papuošalų gaminami ant eglutės pakabinami kalėdiniai žaisliukai), „už tautiškiausią produktą“ (KTU inžinerijos licėjaus mokinių komandos „Čiobrelis“ siūlomas pačių suformuotas sveikatai naudingų arbatų asortimentas) ir „už startuoliškiausią verslo idėją“ (Erudito licėjaus mokinių komandos „Warm me up“ įvairioms kūno vietoms gaminami ir dėvėjimui pritaikyti „šiltukai“).

Renginyje taip dalyvavo ir dar daug kitų verslo idėjų pateikė KTU gimnazijos, LSMU gimnazijos, Kauno „Saulės“ gimnazijos, Kauno „Vyturio“ gimnazijos, Kauno Rokų gimnazijos, Kauno technikos profesinio mokymo centro, Dariaus ir Girėno gimnazijos, Kauno Veršvų gimnazijos, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro, Kauno J. Jablonskio gimnazijos, Kauno J. Gruodžio konservatorijos ir Kauno „Santaros“ gimnazijos mokinių mokomosios bendrovės. Moksleivius renginio metu sveikino ir prizus įteikė Kauno pedagogų kvalifikacijos centro metodininkė Ilona Teresienė, UAB „Kilobaitas“ įmonės atstovė Aistė Mitkevičienė, KTU atstovės lekt. Indrė Petrikė ir lekt. Rasa Gudonavičienė, „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė, UAB „GURMENA“ vadovė Lina Vyšniauskienė, profesinės advokatų bendrijos „Viliušis ir Astromskis“ atstovas Vilius Benušis, Vytauto Didžiojo universiteto atstovas dr. Mantautas Račkauskas ir „Swedbank“ atstovas Mantas Giedraitis.

Mokomosios mokinių bendrovės – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus.

Lietuvos Junior Achievement (LJA) yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. LJA programos kasmet pasiekia apie 20 000 mokinių iš daugiau nei 350 mokyklų, juos ugdo per 300 Junior Achievement paruoštų mokytojų, praktines patirtis moksleiviai įgyja kasmet sukuriamose 190+ mokomosiose bendrovėse. Jaunimo ugdyme dalyvauja verslo lyderiai: konsultuoja, tampa mentoriais, suteikia praktikos galimybes. LJA – pasaulinio Junior Achievement tinklo dalis.

Lietuvos Junior Achievement programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai. Dėkojame LJA mecenatui SEB bankui ir strateginiams rėmėjams: UPS; „Coca-Cola HBC Lietuva“; „Narbutas“.

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *